Bazı bal çeşitlerinde uçucu (aroma) bileşiklerinin belirlenmesi
Determination of volatile (aroma) compounds in some honeys
  1. Tez No: 255005
  2. Yazar: ELİF SULTAN ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin çeşitli yörelerinden temin edilen 8 çeşit bal örneğinde bulunan aroma maddeleri araştırılmıştır. Bu bal örneklerinin 7 tanesi tek çiçek balı (monofloral), 1 tanesi karışık çiçek balıdır (polifloral). Bu ballar sırasıyla; narenciye, kestane, kekik, çam, geven, akasya, yayla balı ve pamuk balıdır.Ballarda bulunan aroma maddelerini tespit etmek için öncelikle aroma ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Aroma ekstraksiyonu iki aşamalı bir işlemdir. İlk aşaması ön (çözücü) ekstraksiyonudur. İkinci aşama ise mikro ekstraksiyon cihazı ile gerçekleştirilen sürekli destilasyon-ekstraksiyon (SDE) işlemidir. Sonrasında elde edilen ekstraktların içindeki aroma bileşiklerinin tayini amacıyla ekstraktlar GC/MS cihazında kalitatif olarak analiz edilmiştir.Yapılan analiz sonucunda elde edilen bileşiklerin çoğunlukla hidrokarbon, alkol, fenol, aldehit ve keton gruplarına ait oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, volatile aroma compounds found in 8 honey samples which were obtained form different cities in Turkey were investigated. 7 of these honey samples were monofloral and 1 of them was polifloral. These honeys are; citrus, chestnut, thyme, pine, astragalus (geven), acacia, flower honey and cotton honey respectively.To determine the aroma compounds in these honeys, firstly aroma extraction was applied. Aroma extraction is a two step process. First step is (solvent) pre-extraction. Second step is Simultaneous Distillation-Extraction (SDE) process which was performed with micro extractor. Finally extracts were analysed qualitatively in GC/MS to determine the aroma compounds.As result of the analysis, most of the obtained compounds were belong to the hydrocarbon, alcohol, phenol, aldehyde and ketone groups.