Vankomisinin bağlanma modunun teorik olarak hesaplanması
A theoretical study of binding mode of vancomycin
  1. Tez No: 255016
  2. Yazar: MEHMET AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN PİRİNÇÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Moleküler dinamik simülasyonları (amber v9) ile vankomsinin N-Ac-D-Ala-D-Ala, N-Ac-D-Ala ve asetat ligantları ile oluşturdukları komplekslerin bağlanma enerjileri ve moleküler tanıma özellikleri bulundu. Ayrıca moleküler dinamik simülasyon ile desteklenmiş MM-PBSA yardımıyla vankomsinin N-Ac-D-Ala-D-Ala, N-Ac-D-Ala ve asetat ligantları ile oluşturdukları komplekslerin bağlanma serbest enerji değerleri sırasıyla -24.68 kcal mol-1, -17.10 kcal mol-1 ve -17.70 kcal mol-1 olarak hesaplandı. Hesaplamalar sonucu elde edilen sonuçlar literatürdeki değerlerle mukayese edilebilir seviyede olup bu yöntemlerin bu tür sistemler için güvenilir neticeler verebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The binding mode and the complex ability of vancomycin against the analogue of peptidogylcons, N-Ac-D-Ala-D-Ala, and N-Ac-D-Ala and acetate were studied by molecular dynamic calculations and MM-PBSA. The calculations produce similar binding mode and recognition cites for the complexes of vancomycin with ligands compared to the experimental results in literatures. The binding free energies (?Gbind) obtained from MM-PBSA calculations are -24.68 kcal mol-1, -17.10 kcal mol-1 and -17.70 kcal mol-1 for N-Ac-D-Ala-D-Ala, and N-Ac-D-Ala and acatate, respectively. These are quite comparable to experimental ones if one ignores the overestimation of binding energies of charged species by MM-PBSA since the method utilizes the continuum solvation model and ignores solute-solvent interactions . So the results prove that the method is reliable for predictions of binding energies of similar systems.