Lojistik regresyonda bazı yanlı kestiricilerin incelenmesi
Investigation of some biased estimators in logistic resression
  1. Tez No: 255036
  2. Yazar: NURKUT NURAY URGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAKİZE TAYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, lojistik regresyon modeli ve özellikleri verilmektedir. Ayrıca, lojistik regresyonun kullanıldıgı çalısma alanları ve tarihsel gelismeler ile lineer regresyona göre avantajları verilmektedir. kinci bölümde, lojistik regresyonda kullanılan yansız kestiriciler verilmistir. Ayrıca, lojistik regresyonda verilerin iç iliskili olması ve iç iliskinin yansız kestiricilere etkisi verilmektedir. Bundan baska, veriler iç iliskili oldugu durumlarda kullanılan bazı yanlı kestiriciler tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde, lojistik regresyonda veriler iç iliskili oldugunda kullanılan bazı yanlı kestiriciler alanında yapılmıs olan bazı çalısmalar incelenerek bu kestiriciler ile ilgili temel bilgiler verilmistir. Son bölümde, lineer regresyonda kullanılan özel bir kestirim lojistik regresyona uyarlanmıstır. Son olarak, bu kestirici ile yanlı ve yansız kestiriciler karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first chapter, logistic regression model and its properties are given. Moreover, previous progresses and the study fields in logistic regression are given with its advantages in comparison linear regression. In the second chapter, unbiased estimators in logistic regression are given. Moreover, collinearity and its effects to the unbiased estimation in logistic regression are given. Furthermore, some biased estimators are introduced when the data are collinear. In the third chapter, some fundamental information are given about some biased estimators in logistic regression when the data are collinear by analyzing the previous works in this field. In the final chapter, a special estimation in linear regression is adapted to the logistic regression. Finally, this estimator is compared with both biased and unbiased estimators.