Investigation of indoor microbial pollutants in homes of asthmatic school-aged children
Astımlı okul çağı çocukların evlerinde iç ortam mikrobial kirleticilerin incelenmesi
- Tez No: 722628
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bazı araştırmalar, çocuklarda iç ortam mikrobiyolojik maruziyeti ile astım arasında çeşitli ilişkiler olduğunu bildirmiştir. Ayrıca, çevresel faktörler örneğin konut yaşı, evin konumu, sigara dumanına maruz kalma, temizlik sıklığı vb. ve çocuklarda astımı şiddetlendirme gibi potansiyel belirleyicilerin ilişkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmada, evdeki bakteriyel ve fungal kirleticilere maruz kalmak ve ayrıca çevresel faktörlerin çocukluk çağı astım ile ilişkileri incelemiştir. Ayrıca ev tozlarında ölçülen biyolojik kirleticilerin kaynakları ev özellikleri ve ailelerin yaşam tarzına göre belirlenmiştir. Türkiye'nin Ankara ilinde okul çağı çocukları (6-11 yaş) arasında bir vaka kontrol çalışması yapılmıştır. Vaka grubu için 109 astımlı çocuk ve kontrol grubu için 130 sağlıklı çocuk (astım olmayan) seçilmiştir. Ev koşulları, ailelerin yaşam tarzları ve çocukların sağlık durumları ile ilgili anket çocukların ebeveynleri tarafından yanıtlanmıştır. Çocukların en çok vakit geçirdikleri yerden yani oturma odası ve yatak odalarından toz örnekleri alınmıştır. Bu toz örnekleri ekstre edildikten sonra endotoksin, β-(1→3)-D-glukan, Aspergillus ve Penicillium spp. miktarları ölçülmüştür. Astım için biyolojik kirleticiler, potansiyel belirleyiciler ve risk faktörleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Astım grubundaki 109 astımlı çocuk arasında cinsiyet dağılımı yaklaşık olarak eşitti ve astımlı çocukların ortalama yaşı sekiz yaş olarak belirlenmiştir. Astım grubundaki çocukların %74,8'inin Çocukluk Çağı Astım Kontrol Testi (ACT) sonucu 19'un üzerinde belirlenmiştir. Ayrıca, astım ve kontrol gruplarında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Analizlere göre, bu çalışmada endotoksin seviyesi astım için ters bir risk faktörü olarak belirlenmiştir (OR = 0.324, %95 CI: 0.155-0.677). Multivariate lojistik regresyona göre, yüksek β-(1→3)-D-glukan konsantrasyonu astım için bir risk faktörü olarak bulunmuştur (OR = 3.162, %95 CI: 1.101–9.028). Ayrıca, yüksek β -(1→3)-D-glukan düzeyi astım atakları için bir risk faktörü olarak belirlenmiştir (OR = 2.563, %95 CI: 1.076-6.106) . Multivariate lojistik regresyon analizin sonucuna göre, evin yaşı (˃20), evin bulunduğu kat (≤1), evde yeni mobilyalar, evde sigara dumanına maruz kalma ve ayrı bir mutfağı olmayan evler astım için risk faktörleri olarak bulunmuştur. Bu analizin sonucuna göre, Aspergillus ve Penicillium astım ile ilişkileri modellemede istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, multıvariate analizine göre, evin yaşı (˃20) ve evin bulunduğu kat (≤1), kontrolsüz astım için risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Potansiyel belirleyiciler ve biyolojik belirteçler arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan multivariate lojistik regresyon analizi, evde bitki ve çiçek bulunması ve nevresim ve çarşaf değiştirme sıklığının biyolojik kirleticilerin çoğuyla önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Some studies have reported various associations between indoor microbiological exposure and asthma in children. Although, little is known about the associations of potential determinants such as dwelling age, location of the house, smoke exposures, cleaning frequency, Etc., and aggravating asthma in children. This study examined indoor bacterial and fungal agents and potential determinants at home as a risk factor for asthma in children. Furthermore, the associations of biological agents with potential determinants were investigated. A case-control study was conducted among school children (aged 6–11 years) in the province of Ankara, Turkey. As case and control groups, 109 children with asthma and 130 age- and sex-matched healthy children were identified. The parents answered questions about the home characteristics and lifestyles of families. Dust samples were collected from children's living rooms and bedrooms, and endotoxin β-(1→3)-D-glucan, Aspergillus, and Penicillium spp. were measured in dust extracts. Associations between microbial markers, potential determinants, and risk factors for asthma were evaluated. Among the 109 children with asthma, the frequency of gender in the asthma group was approximately equal, and the asthma study children were, on average, eight years of age. The Childhood Asthma Control Test (ACT) score of 74.8% of the children in the asthma group was more than 19. There were no statistically significant differences in age and gender in asthma and control groups. The endotoxin level was an inverse risk factor for the presence of asthma (OR = 0.324, 95% CI: 0.155–0.677). According to multivariate logistic regression, a high β-(1→3)-D-glucan level was a risk factor for the presence of asthma (OR = 3.162, 95% CI: 1.101–9.028). Furthermore, high β -(1→3)-D-glucan level was a risk factor for asthma exacerbation (OR = 2.563, 95% CI: 1.076–6.106) (P value= 0.034). Among the potential determinants that fitted multivariate modeling, dwelling age (˃20), house floor (≤1), new furniture at home, smoke exposures at home, and houses without a separate kitchen are risk factors for the presence of asthma. All associations with Aspergillus and Penicillium were statistically nonsignificant in multivariate logistic modeling. According to multivariate logistic regression analyses dwelling age (˃20), house floor (≤1) were determined as risk factors for uncontrolled asthma. Multivariate logistic regression analyses to determine the association between potential determinants and biological markers showed that having houseplants at home and the frequency of changing coverlets and bedsheets were the factors that were significantly associated with most of the biological markers.