Liu type logistic estimators
Liu tipi lojistik regresyon tahmin edicileri
- Tez No: 413416
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞIR GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Binari lojistik regresyon modellerinde çoklu bağlantı problemi en çok olabilirlik tahmin edicisinin varyansını şişirmekte ve tahmin edicinin performansını düşürmektedir. Bu nedenle doğrusal modellerde çoklu bağlantı problemini gidermek için önerilen tahmin ediciler lojistik regresyona genelleştirilmiştir. Bu tezde, bazı yanlı tahmin edicilerin lojistik versiyonları gözden geçirilmiştir. Ayrıca, yeni bir genelleştirme yapılarak daha öncekilerle MSE kriteri bakımından performansı karşılaştırılmıştır. Yeni önerilen tahmin edici iki parametreli olduğundan parametrelerin seçimi için tekrarlı (iterative) bir metot önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multicollinearity problem inflates the variance of maximum likelihood estimator and affects the performance of this estimator negatively in binary logistic regression. Thus, biased estimators used to overcome this problem have been generated to logistic regression. Some of these estimators are reviewed in this thesis. Moreover, a new generalization is proposed to overcome multicollinearity performances of estimators are compared in the sense of MSE criterion. Since new estimator has two parameters, an iterative method is proposed to choose these parameters.