S)-2-izopropil-n-benzil-4, 7, 10, 13, 16 pentaoksa-1-azasiklodekan 1H-NMR T1 ve T2 durulma zamanları ölçümleri yoluyla moleküler hareketlerinin incelenmesi
Temperature dependence of comlexity in the molecular mavement of s)-2- izopropil-n-benzil-4,7,10,13,16- pentaoksa-1- azasiklodekan(aza-18-taç-6) has been determined by using NMR T1 and T2 measurements
- Tez No: 255045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, NMR T1 ve T2 ölçümleri yolu ile C22H37NO5 crowneterin moleküler hareketinin sıcaklığa bağlı olarak incelenmesidir. (S)-2- izopropil-N-benzil-4,7,10,13,16- pentaoksa-1- azasiklodekan(Aza-18-Taç-6) maddesinden 20mg alınarak, 5 mL CDCI3 içinde çözüldü ve 5 mm çapındaki NMR tüpüne koyuldu.Sıcaklık 298-313 0K değerleri arasında her seferinde 5 0K düşürülerek yapıldı ve hersıcaklık değerinde her bir pik için T1 ve T2 değeri ölçüldü. Ölçümler BRUKERmarka 400 MHz NMR spektroskopisi ile gerçekleştirildi.Sıcaklık deneylerinin değerlendirilmesinde dipol-dipol etkileşmesine ( dipolçiftlerinin etkileşimi) dayanan kuram kullanıldı. Buna dayalı olarak ln T1'in,1/T veln T2'nin, 1/T ye karşı grafikleri çizildi. Aşırı daralma durumu ile uyum gösterdiğigörüldü. Buradan T1 ve T2 ölçümleri için Ea aktivasyon enerjileri ve ?c ilgi zamanlarıhesaplandı. Molekül için hesaplanan aktivasyon enerjileri, 0t ve ?c ilgizamanlarından hareketle, molekülün takla hareketi yapmış olabileceğine yorumlandı
Özet (Çeviri)
In this study, temperature dependence of comlexity in the molecularmavement of C22H37NO5 crown ether has been determined by using NMR T1 and T2measurements. 20 mg crown [(S)-2- isopropyl-N-benzyl-4,7,10,13,16- pentaokxa-1-azacyclodecane (Aza-18-Crown-6)] (C22H37NO5) solved in 5ml CDCI3, put in NMRtube with 5mm diameter. Measurement carried out between 298 0K and 313 0K bydropping temperature 5 0K and T1 ,T2 values measured for each peak in eachtemperature measurement. All measurement carried out by BRUKER brand 400MHz NMR spectroscopy.In the evaluaations experiments, theory related to dipole-dipole interaction inmolecule used. From obtained In T1 values, LnT1-1/T graph plotted. Then, activationenergies Ea and affinity times ?c determined. By calculated activation energies andaffinity times, it is interpreted that the molecule might have done a molecular spinmovements.