Bitkisel yağlardan biyodizel üretiimi
Biodiesel production frrom vegetables oils
  1. Tez No: 255061
  2. Yazar: CANAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Biyodizel fosil yakıt kaynaklarının azalmasından dolayı önemi ve yararı gittikçe artanalternatif bir yakıttır. Kimyasal olarak biyodizel yenilenebilir bitki ve hayvan yaglarından eldeedilen uzun zincirli yag asitlerinin monoalkil esterleridir. Biyodizel monohidrik bir alkolün veyagın bir katalizör esliginde reaksiyona girme yöntemi olan transesterifikasyon yöntemi ileelde edilir. Transesterifikasyon yönteminde; reaksiyon kosulları, alkolün yaga molar oranı,alkolün türü, katalizörün türü ve miktarı, reaksiyon süresi ve sıcaklıgı ve reaktantların saflıgıönemlidir.Bu çalısmada ham bitki yaglarından ve atık bitki yaglarından transesterifikasyon ilebiyodizel elde edilmesi çalısıldı. Degisebilir en önemli optimum kosullarda (sıcaklık durumu,uygun reaktant ve uygun saflastırma metodu), maksimum verimle yüksek kalitede biyodizelelde etmek için uygun bir metot seçildi. Sonuç olarak ham bitki yaglarının ve atık bitkiyaglarının metil esterleri karakterize edildi. Elde edilen biyodizellerin dizel motorlardakiözellikleri; viskozluk, tutusma sıcaklıgı, bulutlanma noktası, akma noktası, yogunluk, setansayısı ve asit degerleri karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Biodiesel is gaining more and more importance as an alternative fuel due to thedepleting fossil fuel resources. Chemically biodiesel is monoalkyl esters of long chain fattyacids derived from renewable feed stock like vegetable oils and animal fats. It is produced bytransesterification in which, oil or fat is reacted with a monohydric alcohol in presence of acatalyst. The process of transesterification is affected by the mode of reaction condition,molar ratio of alcohol to oil, type of alcohol, type and amount of catalysts, reaction time andtemperature and purity of reactants.In this work the transformation process of crude vegatable oils and waste oil plants inorder to obtain biodiesel by means of transesterification was studied. A suitable methodologywas chosen for the optimisation of the most important variables (temperature conditions,reactants proportion and methods of purification), with the purpose of obtainig a high qualitybiodiesel with the maximum process yield. In conclusion waste oil plants methyl esters andcrude vegatable oils methyl esters were characterised to test their properties as fuels in dieselengines, such as viscosity, flash point, cloud point, pour point, density, cetane number andacid value.