Bitkisel yağlardan değerli kimyasallar ve biyodizel üretimi
Production of valuable chemicals and biodiesel from vegetable oils
  1. Tez No: 177397
  2. Yazar: AYŞEGÜL DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE AZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Deneysel çalışmalarda yenilenebilir kaynaklardan olan pamuk yağı (biyodizel üretiminde) ve hint yağı (değerli kimyasalların eldesinde) kullanılmıştır. Bu kapsamda pamuk yağının mikrodalga ısıtma ile transesterifikasyonu incelenip, uygun reaksiyon koşulları (katalizör oranı, sıcaklık, süre) belirlenmiştir. Hint yağından ise yüksek sıcaklık-yüksek basınç altında heptaldehit, ündesilenik asit ve 2-oktanon eldesinde parçalanma reaksiyon parametreleri (katalizör oranı, sıcaklık, basınç) tespit edilmiştir.Pamuk yağının mikrodalga ısıtma ile %1,5 katalizör oranı, 60oC sıcaklık ve 7 dakika transesterifikasyonu sonucunda %92,4 biyodizel verimine ulaşılmıştır. Hint yağının 350oC sıcaklık, 60 bar basınç ve %1,0 katalizör kullanılarak parçalanması sonucunda %20,8 ündesilenik asit verimine ulaşılırken; 400oC sıcaklık, 90 bar basınç ve %1,0 katalizör ile %15,7 heptaldehit, %17,5 2-oktanon verimleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cottonseed oil (for biodiesel production) and castor oil (in obtaining valuable chemicals) were used in experimental studies. For this purpose, microwave assisted transesterification of cottonseed oil was investigated and the suitable reaction conditions (catalyst-oil ratio, temperature, time) were specified. Castor oil was subjected to high temperature-high pressure cracking in order to obtain heptaldehyde, undecylenic acid and 2-octanone. Optimum reaction parameters (catalyst-oil ratio, temperature, pressure) were determined.Microwave assisted transesterification of cottonseed oil under the conditions of 1.5% catalyst-oil ratio, 60oC temperature and 7 minutes reaction time, resulted in a biodiesel yield of 92.4%. Undecylenic acid (20.8%) was obtained from castor oil at 350oC temperature, 60 bar pressure and 1.0% catalyst-oil ratio where heptaldehyde (15.7%) and 2-octanone (17.5%) were obtained at 400oC temperature, 90 bar pressure and 1.0% catalyst-oil ratio.