İyonik sıvı katalizörlüğünde bitkisel atık yağlardan biyodizel üretimi
Biodiesel production from waste vegetable oils in ionic liquid catalyst
- Tez No: 573886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Atık pişirme yağları uygun şekilde toplanmadığında doğrudan çevreye salındığında bir takım problemlere neden olmaktadır. Bununla birlikte atık pişirme yağları biyodizel üretiminde kullanılarak hem biyodizel üretim maliyetini düşürür, hemde çevreye atılması önlenmiş olur. Bu çalışmada atık bitkisel yağdan biyodizel üretimi iyonik sıvı katalizörlüğünde mikrodalga yöntem kullanılarak gerçekleştirmiştir. Üç farklı katalizör, 1-metil imidazol hidrojen sülfat ([Hmim] HS04), 1-bütil-3-metilimidazolyum hidrojen sülfat ([Bmim]HS04) ve H2S04'ün etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Metanol/yağ molar oranı, reaksiyon sıcaklığı, reaksiyon süresi ve katalizör dozajının biyodizel dönüşümüne etkisi incelenmiştir. Sonuçlar, en etkili katalizörün iyonik sıvı [Bmim] HSO4 olduğunu göstermiştir. Optimum koşullar aşağıdaki gibidir: metanol / yağ mol oranı 28:1, reaksiyon süresi 4 saat, reaksiyon sıcaklığı 150 °C ve [Bmim]HSO4 dozu %10. Bu şartlar altında, biyodizelin dönüşümü% 93,5 olarak bulunmuştur. Ayrıca [Bmim]HSO4 kullanıldıktan sonra geri kazanılmış ve tekrar kullanılmıştır. [Bmim]HSO4'ün katalitik aktivitesinde 4 kez tekrar kullanıldıktan sonra çok az bir düşme gözlenmiştir. Sentezlenen biyodizelin GC, 1H NMR analizleri gerçekleştirilmiş ve fizikokimyasal özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Waste cooking oils may cause environmental hazards if not disposed properly and released directly into the environment. In addition, the use of waste cooking oils in biodiesel production reduces both the cost of biodiesel production and prevents direct disposal into the environment. In the study, to improve the efficiency of the acid-catalysed biodiesel production process, acidic imidazolium ionic liquids were employed to the production of biodiesel from waste vegetable oil under microwave irradiation. The efficiencies of three different catalysts, 1-methyl imidazole hydrogen sulfate ([Hmim]HSO4), 1-butyl-3-methylimidazolium hydrogen sulfate ([Bmim]HSO4), and H2SO4 were compared. The effect of the methanol/oil mole ratio, reaction temperature, reaction time, and catalyst dosage on the conversion of biodiesel was investigated. The results showed that the most effective catalyst was the ionic liquid [Bmim]HSO4. The optimal conditions were as follows: methanol/oil mole ratio 28:1, reaction time 4h, reaction temperature 150°C and [Bmim]HSO4 dosage 10%. Under these conditions, the conversion of biodiesel reached 93.5%. In addition, [Bmim]HSO4 was also recovered and reused. The catalytic activity of [Bmim]HSO4 showed a slight decrease after four successive applications.