Benzaldehyde lyase catalyzed synthesis of novel acyloins
Benzaldehit liyaz katalüzörlüğünde yeni açiloin sentezleri
  1. Tez No: 255086
  2. Yazar: İLKE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN S. DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hidroksi fosfonatlar, antiviral, antibakteriyel, antikanser, pestisit özellik gösteren maddelerin yanı sıra HIV proteaz, polimeraz ve rennin gibi bazı enzim inhibitörlerinin yapısında bulunan biyolojikçe aktif maddelerin sentezinde kullanılan önemli yapı taşlarıdır.Bezaldehit liyaz enzimi, gerek C-C bağ oluşum reaksiyonlarını gerekse C-C bağ kırılım reaksiyonlarını katalizleme özelliğine sahip olup, biyolojikçe aktif birçok maddenin sentezinde önemli rol oynayan ve sahip olduğu stereogenik merkez sayesinde birçok ara ürüne kolaylıkla dönüştürülebilen hidroksi ketonların enensioseçici sentezine yeni seçenekler sunmaktadır.Hidroksi fosfonatların sentezine yönelik literatürde birçok sentez yöntemi vardır fakat biz bu çalışmada, yeşil metodlar kullanarak benzaldehit liyaz enziminin katalizlediği C-C bağ oluşum reaksiyonları ile hidroksi fosfonatları sentezlemeyi başardık. Ayrıca bu çalışmada, biyolojikçe aktif olan birçok doğal maddenin sentezinde önemli rol oynayan hidroksi ketonları süperparamanyetik katı yüzey üzerine immobilize edilmiş olan BAL enzimi ile yüksek verim ve enansioseçici olarak sentezlemeyi başardık
Özet (Çeviri)
?-Hydroxy phosphonates are versatile building blocks for the synthesis of many biologically active compounds that display antiviral, antibacterial, anticancer, pesticide activities beside their enzyme inhibitory activities such as they are the inhibitors of rennin or human immunodeficiency virus (HIV) protease and polymerase.Benzaldehyde lyase is able to catalyze not only C-C bond formation reactions but also C-C bond breaking reactions with high enantioselectivity that brings about the development of new synthetic methodologies for the synthesis of hydroxy ketones which are the key intermediates in the synthesis of many biologically active compounds due to the versatility of stereogenic center for developing structural diversity.There are several synthetic methodologies for the synthesis of hydroxy phoshonates however, in this work we have achieved the synthesis of hydroxy phoshonates through C-C bond forming reactions catalyzed by Benzaldehyde lyase that offers the use of green methodologies. Moreover, we have achieved the synthesis of hydroxy ketones which are versatile building blocks in the synthesis of many biologically active compounds via the immobilization of BAL enzyme on superparamagnetic solid support with high yield and high enantioselectivity.