Data mining methods for clustering power quality data collected via monitoring systems installed on the electricity network
Elektrik sistemi üzerine kurulan izleme sistemleri tarafından toplanan güç kalitesi olayları için veri madenciliği teknikleri
- Tez No: 255109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ, PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Enerji talebi ve yüksek teknoloji elektronik aletlerin kullanımındaki artış elektriksel güç kalitesinin izlenmesini zorunlu kıldı. Sistemin devamlılığını ve güvenilirliğini sağlamak için hem dağıtım ve hem iletim sistemlerindeki elektriksel güç kalitesinin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz güç kalitesi izleme sistemleri ile toplanan verilerin incelenmesi ile yapılabilir. Güç sisteminin karakteristiklerini tanımlamak ve güç kalitesi olayları arasındaki ilişkileri tanımlayabilmek için büyük miktardaki verinin incelenmesi gerekmektedir. Bu tezde, ayrık ve çakışan sınıflandırma teknikleri kullanılarak, güç kalitesi olayları için sınıflandırma yöntemleri geliştirilmiştir. Yöntemler Türkiye Elektrik Sisteminin çevrimiçi izlenmesinden elde edilen büyük miktardaki güç kalitesi olaylarını sınıflandırmak için geliştirildiler. Veri miktarı, algoritmanın verimliliği ve alan uzmanlarının sistemden sorgulayabilecekleri veriler, sistem tasarlanırken üzerinde durulan en önemli konulardı. Bu araştırma çalışması, 105G129 kodlu Güç Kalitesi Milli Projesi kapsamında TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destekleme Programı (KAMAG) tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing power demand and wide use of high technology power electronic devices result in need for power quality monitoring. The quality of electric power in both transmission and distribution systems should be analyzed in order to sustain power system reliability and continuity. This analysis is possible by examination of data collected by power quality monitoring systems. In order to define the characteristics of the power system and reveal the relations between the power quality events, huge amount of data should be processed. In this thesis, clustering methods for power quality events are developed using exclusive and overlapping clustering models. The methods are designed to cluster huge amount of power quality data which is obtained from the online monitoring of the Turkish Electricity Transmission System. The main issues considered in the design of the clustering methods are the amount of the data, efficiency of the designed algorithm and queries that should be supplied to the domain experts. This research work is fully supported by the Public Research grant Committee (KAMAG) of TUBITAK within the scope of National Power quality Project (105G129).