Interactive editing of complex terrains on parallel graphics architectures
Karmaşık arazilerin paralel görselleme mimarisiyle düzenlenmesi
- Tez No: 255110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yüksek çözünürlüklü ekranlarda büyük arazileri yüksek çerçeve sayısında görselleştirmek bilgisayar grafiğinin zor konularından biridir. Son yıllarda, bu konu birçok simülasyon ve sanal gerçeklik sistemlerinin ihtiyacı haline gelmiştir. Bu talebi karşılamak için iki önemli uygulama geliştirilmiştir. Bunlardan ilki arazi yaratan ve şekillendiren Arazi Editörü, ikincisi ise bu arazileri çoklu ekranlarda görselleştiren Çoklu-Ekran Görselleştiricisidir. Böyle büyük araziler çok fazla çokgenden oluştuğu için, grafik kartları bu tür gerçek zamanlı çerçeve oranında görsellemekte sıkıntı yaşar. Bu sorunun genel çözümü arazinin görüntü kalitesinde kayıp yaşanmadan arazi üzerindeki dokuların ve üçgenlerin basitleştirilmesidir. Bu amaçla, bu çalışmada, arazileri parçalara ayıran ve bu parçaları farklı detay seviyelerinde görselleştiren bir mekanizma geliştirilmiştir. Daha sonra bu mekanizma çoklu ekranlı sistemle birleştirilerek yüksek çözünürlüklü hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rendering large terrains on large screens at interactive frame rates is a challenging area of computer graphics. In the last decade, real-time terrain rendering on large screens played a significant role in various simulations and virtual reality systems. To fulfill the demand of these systems, two software tools are developed. The first tool is a Terrain Editor that creates and manipulates large terrains. The second is a Multi-Display Viewer that displays the created terrains on multiple screens. Since the typical large terrains consist of many polygons, graphics boards might have difficulties in rendering the terrain at interactive frame rates. The common solution to this problem is to use terrain simplification without losing image quality. To this purpose, in this study, a paged level of detail mechanism that works with multiple threads is developed and integrated on multiple screen display systems to increase the performance of the high resolution systems.