Genotyping of beta-casein, kappa-casein and beta-lactoglobulin genes in turkish native cattle breeds and efforts to delineate BCM-7 on human PBMC
Beta-kazein, kappa-kazein ve beta-laktoglobulin genotiplerinin belirlenmesi ve BKM-7?nin periferik kan tek çekirdekli insan hücrelerinde tanımlanmasına yönelik çalışmalar
  1. Tez No: 255114
  2. Yazar: HAVVA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ TOGAN, YRD. DOÇ. DR. EBRU SAATÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sunulan çalışmanın temel amacı yerli Türk sığır ırklarında (Bozırk, Doğu Anadolu Kırmızısı, Yerli Kara ve Güney Anadolu Kırmızısı) ve kültür ırkı olan Türk Siyah Beyaz Alaca'da süt özellikleri ile ilişkilendirilmiş olan beta-kazein, kappa-kazein ve beta-laktogobulin süt protein genlerinin genetik çeşitliliğini belirlemektir. Hardy-Weinberg dengesinden sadece %11'lik bir sapma ve populasyonlarda istatistiksel olarak önemsiz Fis değerlerinin gözlenmesi, örneklenen bireylerin soy içi üreme ile çiftleştirilmediklerini göstermektedir.Bu genlerin, peynir verimi ve kalitesi ile pozitif bir ilişkisi olduğu gözlenmiş olan B alellerinin yerli Türk ırklarında göreceli olarak yüksek sıklıkta görülmektedir. Bu bilgi ışığında, bu araştırmada elde edilen sonuçlar, yerli Türk ırklarının kaliteli ve yüksek verimli peynir üretimi için uygun süt verdiklerini göstermektedir.Birbirini izleyen gastrointestinal proteolitik parçalanmalar sonucunda bir biyoetken peptit olan BKM-7'nin ortaya çıkmasına sebep olan beta-kazein A1 alelinin, insan sağlığına kötü etkileri olabileceği iddia edilmektedir. Bu çalışmanın bir başka amacı ise, BKM-7'nin periferik kan tek çekirdekli insan hücreleri üzerindeki olası zararlı etkilerini belirlemek için bir protokol geliştirmek ve bu etkileri belirlemektir. Elde edilen sonuçların kesin olmamasına rağmen, optimize edilen deney protokolü BKM-7'nin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştıracak olan daha sonraki araştırıcılara rehber olacaktır.Türk yerli ırklarında düşük frekansta bulunan A1 beta-kazein ve dolayısı ile BKM-7'nin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olmasa bile, böyle bir olasılığın varlığı A1 beta-kazein frekansını yerli sığır ırklarında düşük seviyelerde tutmak için yeterlidir. Suni dölleme için seçilecek boğalar, beta-kazein A1 aleli ve yerli ırklarda yok olan, peynir kalitesi üzerindeki zararlı etkisi olduğu bilinen kappa-kazein E aleli için bu mevcut çalışmada optimize edilmiş metotlarla taranmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine genetic diversity of milk protein genes associated with milk traits, namely beta-casein, kappa-casein and beta-lactoglobulin, in native Turkish cattle breeds (Turkish Grey, Eastern Anatolian Red, Anatolian Black, and Southern Anatolian Red) and Turkish Holstein. Only 11% deviation from the Hardy-Weinberg equilibrium and insignificant Fis values for the populations were observed, indicating that samples are free of inbreeding.B alleles of these genes, which are positively related with cheese yield and quality, seem to be relatively high in native Turkish breeds. Therefore, the results suggest that milk of Turkish native breeds is advantageous for producing high-quality and -yield cheese.A1 allele of beta-casein, which releases a bioactive peptide called BCM-7 after successive gastrointestinal proteolytic digestions, has been claimed to have adverse health effects on humans. Another aim of this study is to develop a protocol and assess the potential detrimental effects of BCM-7 on human peripheral blood cells. Despite the fact that the results are inconclusive, the optimized experimental protocol will guide further researchers while judging the effect of BCM-7 on human health.Even though A1 beta-casein, which has a low frequency in native Turkish breeds, and hence BCM-7 have no adverse health effects on humans, this probability should be enough to keep its frequency low in native cattle breeds. Bulls must be screened for A1 allele of beta-casein as well as E allele of kappa-casein, which is absent in native breeds and known to have detrimental effects on cheese quality.