Using social graphs in one-class collaborative filtering problem
Tek sınıf kolektif filtreleme probleminde sosyal çizgelerin kullanımları
  1. Tez No: 255115
  2. Yazar: HAMZA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NUR ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tek sınıf kolektif filtreleme, kolektif filtrelemenin karşıt örneklerin olmadığı veri kümeleri ile uğraşmayı hedefleyen özel bir durumudur. Bu çalışmada, sosyal çizgeleri var olan tek sınıf kolektif filtreleme yöntemlerine yeni bir veri kaynağı türü olarak sunarak onlardan yararlanmanın yollarını aradık. İki bölüme ayırdığımız çalışmamızın ilk kısmında bazı popüler tek sınıf kolektif filtreleme algoritmaları için sosyal çizgeleri esas alan ağırlıklandırma şemaları oluşturduk. Bu şemalardan birinin bazı test veri kümeleri için referanslarımızdan daha iyi sonuç verdiğini gözlemledik. Araştırmamızın ikinci kısmında veri kümelerini inceleyerek neden daha iyi sonuç aldığımızı bulmaya çalıştık. Kullanıcıların ve k-NN algoritması ile ürettiğimiz komşularının oluşturduğu çizgeleri kullandığımız sosyal çizgeler ile karşılaştırdık. Bu kısımdaki çalışmalarımız bizi özelleşmiş alanlardan oluşturulan sosyal çizgelerin nispeten daha genel alanlardan oluşturulan sosyal çizgelere göre öneri başarısını daha arttırdığı sonucuna ulaştırdı.
Özet (Çeviri)
One-class collaborative filtering is a special type of collaborative filtering methods that aims to deal with datasets that lack counter-examples. In this work, we introduced social networks as a new data source to the one-class collaborative filtering (OCCF) methods and sought ways to benefit from them when dealing with OCCF problems. We divided our research into two parts. In the first part, we proposed different weighting schemes based on social graphs for some well known OCCF algorithms. One of the weighting schemes we proposed outperformed our baselines for some of the datasets we used. In the second part, we focused on the dataset differences in order to find out why our algorithm performed better on some of the datasets. We compared social graphs with the graphs of users and their neighbors generated by the k-NN algorithm. Our research showed that social graphs generated from a specialized domain better improves the recommendation performance than the social graphs generated from a more generic domain.