Time-resolved optically stimulated luminescence (OSL) studies on samples containing quartz and feldspar
Kuvars ve feldspat içeren örneklerde zaman tanımlı optik uyarmalı lüminesans (OSL) çalışmaları
  1. Tez No: 255121
  2. Yazar: AYDAN YELTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER BULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Zaman tanımlı OSL (TR-OSL) kısa bir uyarım darbesinin ardından çıkan lüminesans bozunma eğrisinin kaydedilmesi için kullanılan bir tekniktir ve, kuvars ve feldspat minerallerinden gelen lüminesans sinyallerinin ayrıştırılması için kullanılması olasılık dahilindedir. Bu çalışmada kuvars ve feldspat örneklerinin lüminesans bozunma eğrileri incelendi. Örneklerin TR-OSL sinyalleri ön ısıtma ve tavlama sıcaklığı, uyarım darbe genişliği ve toplam uyarım zamanı, optik ağartma, radyasyon dozu ve ölçüm sıcaklığına göre çalışıldı. Kuvars örneklerinde TR-OSL bozunma ömrü ~40 mikrosaniye olarak bulundu. Na-feldspat ve K-feldspat lüminesans sinyallerinden ise sırasıyla 45, 8 ve 1 mikrosaniye ile 35, 7 ve 0.6 mikrosaniyelik bozunma ömürleri elde edildi. Bozunma ömürlerine bakıldığında feldspat sinyallerinden elde edilen bir bozunma ömrü değerinin kuvarsınkine (~40 mikrosaniye) yakın çıktığı gözlemlendi. Bu bilgi ışığında TR-OSL yönteminin sinyal ayrıştırmasında kullanılabilmesinin çok kolay olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Time Resolved OSL (TR-OSL) is a technique to record the luminescence decay curve data after a brief stimulation pulse and can possibly be used for the separation of luminescence signals from quartz and feldspars. In this study luminescence emission from quartz and feldspar samples was investigated. TR-OSL signals of these samples were studied for the variations with preheating and annealing temperature, stimulation pulse width and total stimulation time, optical bleaching, radiation dose and measurement temperature. TR-OSL decay lifetime of quartz samples was found as ~40 µs. Na-feldspar and K-feldspar luminescence signals were deconvoluted using a linear sum of three exponential decays with lifetimes about 45 µs, 8 µs and 1 µs and about 35 µs, 7 µs and 0.6 µs, respectively. Since feldspars signals have a component with lifetime similar to that of quartz (~40 µs), luminescence signal separation with TR-OSL seems to be not straightforward.