Design and construction of a time-resolved optically stimulated luminescence measurement system
Zaman tanımlı optik uyarmalı lüminesans ölçüm sisteminin tasarımı ve yapımı
- Tez No: 901994
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Atımlı Optik Uyarmalı Lüminesans (POSL), soğurulan radyasyon dozunu ölçme yeteneği (ve kuvars ve feldspat içeren örneklerin yaşını belirleme) nedeniyle son yıllarda önde gelen ölçüm yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Atımlı OSL tekniğinin bir alt dalı olan Zaman Tanımlı OSL (TR-OSL), kısa bir uyarım darbesinden sonra önceden radyasyona maruz kalmış bir örneğin lüminesans sönüm eğrisinin kaydedilip analiz edildiği ve farklı sönüm sabitlerine sahip rekombinasyon merkezlerinden gelen lüminesans sinyallerinin ayrılmasında kullanılabilir. Bu nedenle, çok mineralli örnekler analiz edilirken lüminesans sönüm verilerini kullanarak çeşitli fazları ayırt etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, farklı radyasyon türleri, bazı yalıtkanlarda farklı lüminesans sönümlerinden kaynaklanan farklı türde kusurlar oluşturabilir; böyle durumlarda radyasyon türünün ayrımı mümkün hale gelebilir. Radyasyon dozimetrisi alanında, geleneksel olarak mikrokristalli (toz veya seramik formunda) malzemeler kullanılmıştır. Son birkaç on yılda nanopartikül bazlı dozimetrik malzemelerin sentezi, bu malzemelerin yüksek hassasiyet ve tekrarlanabilirlik sunduğunu ve geleneksel malzemelerle rekabet edebileceğini ve hatta onları geçebileceğini kanıtlamıştır. Yeni malzemelerin sentezi ve kullanımı, elektron depolama ve lüminesans rekombinasyon merkezlerinin anlaşılmasını gerektirir. Spektral veri ile birleştirildiğinde, TR-OSL, lüminesans rekombinasyon süreçleri hakkında değerli bilgiler sunar. Bu tez, nanopartikül bazlı ve mikrokristalli malzemelerde lüminesans üretim mekanizmalarının incelenmesi için açık kaynaklı bir TR-OSL ölçüm sisteminin tasarım, üretim ve test edilme sürecini kapsayacaktır. Cihaz, iki yaygın uyarım dalga boyuna (λp~470 nm ve λp~850 nm) dayanacak ve ömürleri yaklaşık 100 ns ile saniyeler arasında olan lüminesans sönümlerinin analizinde kullanılabilecektir. Geliştirilen ölçüm sistemi kullanılarak kuvars, feldspatlar, karbon katkılı alümina, BeO ve benzeri birçok OSL malzemesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Pulsed Optically Stimulated Luminescence (POSL) has become one of the dominant measurement modalities in recent decades for its ability to measure the absorbed radiation dose in wide bandgap solids. Time-Resolved OSL is a variant of POSL in which the luminescence decay of an irradiated sample, after a stimulation pulse, is recorded and analyzed and can be used for the separation of luminescence signals from recombination centers with different decay constants. In multi-mineral samples, analysis can help discriminate phases using decay data. In some insulators, different radiation types may induce distinct types of defects with dissimilar decays; in such a case, discrimination of the radiation type becomes feasible. In radiation dosimetry, conventionally microcrystalline materials have been employed; synthesis of dosimeter materials based on nanoparticles has proven that these materials offer high sensitivity and reproducibility that may overtake conventional materials. Synthesis and usage of new materials require an understanding of the electron storage and luminescence recombination centers. Combined with spectral information, TR-OSL gives valuable information about the recombination processes. This thesis will cover the process of designing, constructing, and testing an open-sourced TR-OSL measurement system for the study of luminescence mechanisms in nanoparticle and microcrystalline materials. The device will be based on two stimulation wavelengths (λp~470 and λp~850 nm) and could be used for the analysis of luminescence decays with lifetimes of around 100 ns to seconds. Using the measurement system materials including Al2O3:C and BeO and similar ones will be investigated.