Landauer erasure for quantum systems
Kuantum sistemleri için Landauer bilgi silmesi
  1. Tez No: 255120
  2. Yazar: ÇAĞAN AKSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Maxwell'in mikroskopik düzeyde çalışarak termodinamiğin ikinci kanununu ihlal eden bircin hakkındaki düşünce deneyi uzunca süre çözülmeyi bekleyen bir paradoks olarak kaldı.En sonunda bu problem, her bilgi silme işlemine çevreye atılan bir ısının eşlik ettiğini belirtenLandauer ilkesi sayesinde yetmişlerde ve seksenlerde çözüldü. Bu çalışmanın amacı, kuantumsistemlerde bilgi silme işlemlerine eşlik eden, çevreye atılan ısıyı incelemektir. Bunu yapabilmek için,ilk önce yoğunluk matrisi formalizmi, kuantum işlemleri ve entropi gibi gerekli araçlara özet bir girişverildi. İkinci olarak, Maxwell'in cini ve Szilard modeli anlatıldı ve bilgi kuramı ile fizik arasındakibağlantı bu model aracılığıyla tartışıldı. Son olarak, kuantum bilgi silme işlemleri ile ilgili ısı transferoperatörleri tanımlandı ve bütün özellikleribulundu.
Özet (Çeviri)
Maxwell?s thought experiment on a demon performing microscopic actions and violating thesecond law of thermodynamics has been a challenging paradox for a long time. It is finallyresolved in the seventies and eighties by using Landauer?s principle, which state that erasinginformation is necessarily accompanied with a heat dumped to the environment. The purposeof this study is to describe the heat dumped to the environment associated with erasure operationson quantum systems. To achieve this, first a brief introduction to necessary tools likedensity matrix formalism, quantum operators and entropy are given. Second, the Maxwell?sdemon and Szilard model is described. Also the connection between information theory andphysics is discussed via this model. Finally, heat transfer operators associated with quantumerasure operations are defined and all of their properties are obtained.