Scale effects on the formation of vortices at intake structures
Su alma yapıları önündeki vortekslerin oluşumuna ölçek etkileri
  1. Tez No: 255122
  2. Yazar: FERHAT ARAL GÜRBÜZDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada yatay ağızlı su alma yapılarında oluşan hava girişli vorteksler üzerindeki olası model ölçeği etkileri incelendi. Model ve prototiplerdeki yatay ağızlı su alma yapılarında oluşan vortexin başlangıcını etkileyen boyutsuz temel parametreler boyut analizi ile ortaya konuldu. Büyük bir rezervuara yerleştirilmiş dört farklı çaptaki su alma ağzı ile deneyler gerçekleştirildi.Model ve prototipler üzerinde sabit Froude sayısı altında kritik batıklık oranının diğer boyutsuz parametrelerle ilişkisi incelendiğinde, kritik batıklık oranının model büyüklüğü oranı ve bunun doğal bir neticesi olan yan duvar yakınlık oranı ile Reynolds sayısındaki farklılıklardan etkilendiği görüldü. Yan duvar yakınlığının yaklaşık 6' dan büyük olduğu durumda etkisiz olduğu gözlendi. Buna ek olarak viskoz kuvvetlerin, vorteks akışını etkilemediği Reyolds sayısı limitinin artan Froude sayısı ile yükseldiği tespit edildi.Deneylerde elde edilen veriler sonucunda kritik batıklık oranını Froude sayısı, yan duvar yakınlığı ve Reynolds sayısının bir fonksiyonu cinsinden ifade eden deneysel bir bağıntı bulundu.
Özet (Çeviri)
In the present study, possible scale effects on the formation of air-entraining vortices at horizontal intakes are studied experimentally. Basic dimensionless parameters that govern the onset of vortices at a horizontal intake in a model and a prototype are stated by dimensional analysis. Series of experiments are conducted on four intake pipes of different diameters located in a large reservoir.The relationship of critical submergence ratio with other dimensionless parameters is considered for a given Froude number and it is found out that the critical submergence ratio is affected by model length scale ratio and its natural result of side-wall clearance ratio and Reynolds number differences between model and prototypes. It is observed that, side-wall clearance ratio is not effective on the critical submergence ratio after it exceeds about 6. In addition to this, Reynolds number limit, beyond which viscous forces do not affect the vortex flow, is found out to be increasing with the increase in Froude number.An empirical relationship, which gives the critical submergence ratio as a function of Froude number, side-wall clearance ratio and Reynolds number is obtained by using data collected in the experiments.