Experimental whiplash analysis with hybrid III 50 percentile test dummy
Hibrid III %50lik test mankeni ile boyun yumuşak doku incinmesinin deneysel analizi
- Tez No: 255123
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Arkadan gelen darbeler sonucu oluşan whiplash incinmeleri trafik kazalarında en yaygın olarak ortaya çıkan incinmelerden biridir. Bu durum whiplash üzerine yapılan araştırmaların öncelik kazanmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada koltuk kafalık pozisyonunun ve çarpışma darbe sinyalinin whiplash incinmesine olan etkileri ODTÜ-BİLTİR Merkezi Araç Güvenlik Birimi'ndeki hasarsız çarpışma benzetim sisteminde yapılan whiplash testleri ile analiz edilmiştir. Birçok whiplash test protokolü olmasına rağmen, kullanılan test düzeneği en yeni whiplash test protokolü olan Euro NCAP Whiplash Test Protokolüne göre hazırlanmıştır. Üç değişik kafalık pozisyonu ve üç değişik şiddeteki darbe sinyali ile toplam dokuz test yapılmıştır. Testler üç noktalı emniyet kemeri ve bir hafif ticari araç sürücü koltuğuna yolcu olarak oturtulan Hibrid III serisi %50lik yetişkin erkek çarpışma test mankeni ile yapılmıştır. Gerekli test bilgileri kullanılan hızlı kameralar, test mankeni üzerindeki sensörler ve veri toplama sistemi ile toplanmıştır. Bu bilgiler Euro NCAP Test Protokollerinde yer alan whiplash değerlendirme kriterlerine göre analiz edilmiş, sunulmuş ve kullanılan koltuğun her test için performans değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Whiplash injuries as a result of rear impact are among the most common injuries in traffic accidents. This is why whiplash injuries have reached a high priority in the research area. In this study, the effects of head restraint position and impact pulse to the whiplash injury have been analyzed by performing whiplash tests using the sled test facility of METU-BILTIR Center Vehicle Safety Unit. Although there are many whiplash test protocols, the test sample has been prepared according to the most recent one, Euro NCAP Whiplash Test Protocol. Three different head restraint positions and three different impact pulses with different severities, totally nine tests have been performed. The tests are performed with a three point generic seat belt and an instrumented Hybrid III 50th percentile male adult crash test dummy is used as the occupant in driver seat of a light commercial vehicle. High speed cameras, sensors on the crash test dummy and a data acquisition system are used to take the test data. This test data has been analyzed and presented according to the defined whiplash assessment criteria and the performance scores of the particular seat for each test have been determined using the whiplash assessment criteria values according to the Euro NCAP Test Protocols.