Improving ductility and shear capacity of reinforced columns with carbon fiber reinforced polymer
Betonarme kolonların sünekliğinin ve kesme kapasitesinin karbon fiber lifli polimer ile iyileştirilmesi
  1. Tez No: 255132
  2. Yazar: OKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BİNİCİ, PROF. DR. GÜNEY ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Son yıllarda yaşanan depremlerde betonarme (BA) kolonların performansı, yetersiz sargı donatısı ile ilişkili olası kusurları açıkça göstermiştir. Eski yönetmeliklerdeki sargı donatısı gereksinimleri, günümüz standartlarını karşılamaktan uzaktır. Yeterli sargı donatısı olmayan BA kolonlarda farklı güçlendirme teknikleri uygulanarak çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yeni bir güçlendirme tekniği olan Karbon Lifli Polimer (CFRP) ile güçlendirme sistemi son on yılda birçok ülke tarafından test edilerek geliştirilmiştir. Bu teknik kolonların kritik bölgelerininin CFRP ile sarılmasıyla gerçekleştirilmektedir. CFRP güçlendirme tekniğinin etkisi dünya çapında yapılan birçok uygulamada gösterilmiştir. Türkiye'de çerçeve elemanları, sismik detaylandırma açısından önemli ölçüde yetersizdir. Bu nedenle, CFRP ile güçlendirme tekniğinin Türkiye'de etkili bir şekilde uygulanması için deneysel kanıtlar gerekmektedir. Bu çalışma, yetersiz sargı donatılı ve düşük beton dayanımlı CFRP sargılı BA kolonların performansını incelemektedir. Yapılan deneysel ve analitik çalışmalarda, CFRP güçlendirme metodunun sismik açıdan yetersiz kolonlara uygulanabilirliği gösterilmiştir. Ayrıca, kolonların CFRP güçlendirme tasarımı için güvenli tasarımı dikkate alan iki tasarım yaklaşımı öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The performance of reinforced concrete (RC) columns during recent earthquakes has clearly demonstrated the possible failures associated with inadequate confining reinforcement. The confinement reinforcement requirements of older codes were less stringent than present standards. Many studies were conducted by applying different retrofitting techniques for RC columns that have inadequate confinement reinforcement. A new retrofitting technique by means of Carbon Fiber Reinforced Polymer (CFRP) was developed and tested in many countries in the last decade. This technique is performed by CFRP wrapping the critical region of columns. The effectiveness of CFRP retrofitting technique was shown in many studies conducted worldwide. In Turkey, the frame members are considerably deficient from the seismic detailing point of view. Therefore, in order to use the CFRP retrofitting technique effectively in Turkey, experimental evidence is needed. This study investigates the performance of CFRP retrofitted RC columns with deficient confining steel and low concrete strength. It was concluded by experimental and analytical results that the CFRP retrofitting method can be implemented to seismically deficient columns. Moreover, two design approaches were proposed for CFRP retrofit design of columns considering safe design regulations.