Farklı iş süreçleri için melez bir etmen planlayıcısı
A hybrid agent planner for different business processes
- Tez No: 255143
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKENELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışması, farklı süreç modellerinin birlikte işlerliğini sağlayabilecek bir etmen planlayıcı mimarisinden söz etmektedir. Önerilen mimari, belirtilen desteği verebilmek için çizge tabanlı bir iş akış modeli ve bu modele ilişkin örnekleri işleten bir iş akış bileşeni sağlamaktadır. Genel bir iş akış mimarisine sahip böyle bir etmen altyapısı sayesinde hem farklı etmen planlama yaklaşımları hem de farklı bileşik süreç modelleri aynı etmen platformu üzerinde işletilebilmektedir. Tez çalışması, iddia edilen düşüncelerin doğruluğunu göstermek amacıyla, OWL-S servislerinin ve HTN planlarının önerilen iş akış modeline dönüşümüne odaklanmaktadır. Bu amaçla, her iki durum için birer indirgeme algoritması geliştirilmiş ve HGA (Hiyerarşik Görev Ağı) planları ile servislerin birlikte işlerliğini göstermek için bir planlama senaryosu durum çalışması olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces an agent planner architecture which has the potential of executing various types of process models in an interoperable way. To do this, the architecture provides a graph based workflow model and a workflow component executing the process instances belong to this model. By having such a generic workflow architecture within an agent infrastructure, different composite process models as well as various agent programming paradigms, including different planning languages, can be performed on the same agent platform. To demonstrate the correctness of the asserted ideas, the thesis focuses on the transformation of OWL-S service compositions and HTN plan definitions into the workflow model. For this purpose, a reduction algorithm for each case has been developed and a planning scenario has been implemented as a case study to show the interoperability between services and HTN plans.