Determination of metal contents of honey, grape syrup, vinegar and fruit juices produced in Turkey by ICP-MS method
Türkiye'de üretilen bal, pekmez, sirke ve meyve suyu örneklerinin metal içeriklerinin ICP-MS ile analizlenerek incelenmesi
- Tez No: 255158
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NİL ERTAŞ, YRD. DOÇ. DR. HASAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde sirke, pekmez, bal ve meyve suyu örneklerinin metal iyonu içeriklerinin indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) sistemi ile analizi amaçlanmıştır. Bu tür şeker içerikli gıda maddelerine hile amaçlı katımlar yapılarak piyasaya arzedildiği bilinen bir gerçektir. Bu gıda maddelerinin kalitesinin yanısıra orjinalitesinin sınanmasına yönelik varolan geliştirilmiş yöntemlere seçenek oluşturabilecek doğru ve duyarlı yöntem geliştirilmesi konusunda çalışmalar sürmektedir. Bu tez çalışmasının ana hedefi bu gıda matrikslerinin metal içeriklerinin günümüzün bu alanda en gelişmiş yöntemi sayılan ICP-MS sistemi ile saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, to develop a method for revealing the adultery in food samples namely fruit juices, honey, grape syrups and vinegar was aimed. For this purpose, ICP-MS measurements were used to discriminate the real and fake samples. It is known that honey, grape syrup, vinegar and fruit juices are exposed to adulteration before marketing. It was planned to develop an alternative of supportive method to those methods already used. Therefore, Metal content of these samples will be analyzed to perceive the possibility of establishing another parameter specific to these sample.