Yeni keşfedilen bazı açık kümelerin çok renk ışıkölçümü
Multi- color photometry of the new detected open clusters
  1. Tez No: 255161
  2. Yazar: EVRİM KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, yayımlanan olası açık kümeler listesi içinden seçilen üç kümenin (ASCC 31, ASCC 1111 ve ASCC 1112) ilk kapsamlı ışıkölçümü yapılmıştır. Elde edilen veriler kullanılarak kümenin renk-parlaklık ve renk-renk diyagramı oluşturulmuştur. İki renk diyagramları sayesinde üç küme için, uzaklıklar tahmin edilmiştir. Kümenlerin renk-parlaklık diyagramları kullanılarak literatürde yayımlanan sentetik eşzaman eğrilerinin yardımıyla açık kümelerin yaşları hesaplanmıştır. Ayrıca küme bölgesindeki değişen yıldızlar da araştırılmış ve bunlara ilişkin sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we present the first comprehensive photometry of the three open cluster (ASCC 31, ASCC 1111 and ASCC 1112) listed in the possible open clusters catalogue. Using the photometric data we plotted the color-magnitude and color-color diagrams. Using color-color diagrams we estimated the distance of these clusters. Using color-magnitude diagrams and theoretical isochrones, we computed the ages of these open clusters. This thesis also include an investigation on the variables that places in the regions of the clusters.