Steenrod cebirinde bazı hesaplamalar
Some calculations in the Steenrod algebra
  1. Tez No: 255160
  2. Yazar: NEŞET DENİZ TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş bölümü dışında bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır.İkinci bölümde, ilk olarak herhangi bir X topolojik uzay için X in G (değişmeli grup) katsayılı singüler kohomoloji grubu tanımlanmıştır. Ardından cup çarpımının yapısının anlaşılabilmesi için kohomoloji cross çarpımının temel bazı özellikleri ve teoremleri çalışılmıştır. Cup çarpımının, R katsayılı herhangi bir uzayın Singüler kohomoloji grubu üzerinde bir halka yapısı verdiği iyi bilinmektedir. Son olarak kohomoloji cross çarpım ile cup çarpımı arasındaki bağıntıyı verdik.Üçüncü bölümde, mod p (p herhangi bir asal sayı) Steenrod cebirinde uygun (admissible) bazlar yapısı ve anti-otomorfizma ele alınmıştır.Dördüncü bölümde, mod p Steenrod Cebirinde uygun bazlar ve anti-otomorfizma hesaplamaları için bilgisayar algoritmaları geliştirdik. Yapılan hesaplamalar liste halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four main sections except for the introduction.In the second section, firstly for a given topological X, singular cohomology group of X with coefficient G (abelian group) is defined. Then some basic properties and theorems of cohomology cross product are studied to understand the structure of cup product. It is well-known that cup product gives a structure of ring to the singular cohomology group of a space with coefficient R. Finally, we have given the relation between cohomology cross product and cup product.In third section, we are interested in both the structures of the mod-p admissible bases and the anti-automorphism in the mod-p Steenrod algebra (p any prime).In the fourth section, we have improved some algorithms for calculating the admissible bases and the anti-automorphisms in the mod p Steenrod algebra. The calculations are listed in this section.