Klasik silikon emülsiyonları ve hidrofil silikonların kumaş tutumu, renk değişimi ve haslıklar üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A comparative research of classical silicone emulsions and hydrophilic silicone softeners on the effect of fabric handle, colour difference and fastness degree
- Tez No: 255191
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ANİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tekstil ürünlerinde yumuşak tutum bugün için en çok istenen dolayısıyla, satışta en etkili faktör niteliği taşıyan çok önemli bir özelliktir. Son yıllarda kumaşlardan istenen süper yumuşak tutum, aynı zamanda tüketici için vazgeçilmez bir moda eğilimi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Pratik olarak hiçbir tekstil mamulü terbiye dairesindeki son işlemlerde yumuşatıcı madde ile işlem görmeden üretilmemektedir. Yumuşatıcı maddeler tekstil mamulüne istenen tutum özelliklerini kazandırmanın yanı sıra, boya haslıklarına olumsuz etki yapmamalı, renk değişimine neden olmamalı, sararma yapmamalı ve son kullanım yerine göre hidrofiliteyi engellememelidir.Bu çalışmada, örme pamuklu kumaşa yumuşatıcı aplikasyonu yapılarak, yumuşatıcıların renk değişimi, tutum, hidrofilite ve bazı haslık değerlerine olan etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda, noniyonik, katyonik ve çeşitli tiplerdeki silikonlu yumuşatıcılar kullanılarak ağartılmış, optiklenmiş ve boyalı kumaşlarda çeşitli sıcaklıklardaki fiksaj etkisiyle meydana gelen renk değişimleri, tutum özellikleri ve hidrofilite değişimleri araştırılmıştır. Boyalı kumaşta, yumuşatıcıların sürtünme ve yıkama haslıklarına etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soft touch is one of the most wanted property for the finished textile products. In recent years, the desired superior touch also become a fashion term for the consumer. Practically all textile products outgoing from the dye house are treated with softeners. Softeners should not only impart desired smooth touch properties to the textile, but also should not cause yellowing, change color, affect dye fastness and should not decrease the hydrophilicty when desired.In this study , colour difference, softness, hydrophilicity and washing and rubbing fastness degree is investigated on the finished (softener treated) knitted cotton fabric. The prewashed, dyed and optically brightened fabrics were treated with nonionic, cationic and some different kinds of silicone softeners. Also, different temperature values were tested for curing.