Finite element analysis and manufacturing of fin connector rod by hot forging process
Kanat bağlantı milinin sonlu elemanlar analizi ve sıcak dövme ile üretimi
- Tez No: 255209
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dövme işlemi savunma sanayiinde kullanılan en önemli üretim tekniklerinden birisidir. Dövmeden çıkan ürünler, alışılmış üretim yöntemlerine kıyasla daha yüksek mukavemete sahiptir. Dövme, maliyet açısından ele alındığında özellikle seri üretimde oldukça yararlı bir imalat yöntemidir.Savunma sanayiinde yaygın olarak kullanılan bileşenlerden Kanat Bağlantı Mili isimli parçanın mukavemet gereksinimi, çalışma şartları dolayısıyla oldukça yüksektir. Bu çalışmada, bahsedilen parçanın sonlu elemanlar yöntemi kulanılarak analizi yapılmış ve parçanın sıcak dövme işlemi ile üretilmesi hususu değerlendirilmiştir.İki adet alternatif dövme prosesi karşılaştırıldı ve kullanılan sonlu elemanlar analizi programıyla uygun alternatif yöntem seçildi. Bu proseslerde kullanılan kalıpların tasarımı yapıldı. Parçalardaki sonuçları değerlendirmek için anlık sıcaklıklardaki stress dağılımları analiz edildi. Kanat bağlantı mili de sonlu elemanlar analizindeki sonuçlar doğrultusunda üretildi. Üretim sonucunda kanat bağlantı milinin sıcak dövme yöntemiyle başarılı bir şekilde üretildiği gözlemlendi. Dövme yöntemiyle üretilen kanat bağlantı nilinin, şu andaki talaşlı üretim yöntemiyle üretilen kanat bağlantı miline göre daha az fire malzeme ve daha düşük maliyetle üretildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Forging operation is one of the most commonly used manufacturing techniques in defense industry. The products of forging operation have higher material strength when comparing to traditional manufacturing operations. Especially, for the mass production, it is a beneficial method considering metal and cost saving.The commonly used part named Fin Connector Rod in defense industry requires high material strength due to working conditions. In this thesis, manufacturing of this part by hot forging operation is accomplished after analyzing by using the finite element method.Two alternative forging processes are compared and the applicable alternative method is selected by using a finite element program. Dies are designed for applied processes. The stress distribution and the current temperature variation within the parts analyzed to evaluate the results. The fin connector rod is manufactured according to the results of the finite element analysis. It has been observed that, manufacturing of the fin connector rod by hot forging is succeeded and the waste material and cost is reduced when compared to the machining operation which is being used currently.