Development of property equations for butane and isobutane?Preliminary design of household refrigeration cycle
Bütan ve izobütan için özellik denklemleri geliştirilmesi?Ev tipi buzdolabı soğutma çevrimi ön tasarımı
  1. Tez No: 255208
  2. Yazar: GÖKHAN CÜYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜKNETTİN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, bütan (R-600) yada izobütan (R-600a) ile çalışan, buhar sıkıştırmalı bir soğutma çevriminin benzeşimini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla kullanıcı girdisini kullanarak; sabit durum, buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi modelleyerek, ev tipi bir buzdolabı tasarlayan bir bilgisayar programı yazılmıştır. Programda, her bir buzdolabı elemanı ayrı ayrı tasarlanabileceği gibi, tek bir soğutma sistemine ait parçalar olarak da tasarlanabilmektedir.Soğutucu akışkanların değişik durumlardaki termofiziksel özelliklerinin hesaplanabilmesi amacıyla, R-600 ve R-600a' nın farklı özelliklerine ait en küçük kareler polinomu denklemleri geliştirilmiştir.Bilgisayar programı soğutma çevrimi analizleri, değişken hızlı kompresör tasarımı, performans katsayısı hesaplamaları ve çevrim tersinmezliği hesaplarında kullanılmıştır.Soğutucu akışkanların performans özelliklerinin karşılaştırabilmesi amacıyla, bilgisayar programı kullanılarak, farklı soğutma yükler, oda ve soğuk hacim sıcaklıkları için, örnek ön tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Tasarımlar farklı soğutma yükleri, oda ve soğuk hacim sıcaklıkları için gerçekleştirilmiştir. Aynı şartlarda R-600'ün R-600a'ya göre daha iyi performans özelliklerine sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to simulate a vapor compression refrigeration cycle, working with either butane (R-600) or isobutane (R-600a). For this purpose a computer program is written to design a household refrigerator, by modeling a steady-state, vapor compression cycle, with user defined input data. Each refrigerator component can be designed separately, as well as parts of a single refrigeration system in the program.In order to determine the refrigerant thermophysical properties at different states, least squares polynomial equations for different properties of R-600 and R-600a have been developed.Computer program is used for refrigeration cycle analysis, variable speed compressor design and calculating coefficient of performance (COP) and irreversibility of the cycle.Sample-preliminary designs have been carried out for different refrigeration loads, room and cold space temperatures with the program, to compare the performance characteristics of the refrigerants. Designs have been performed at different refrigeration loads, room and cold space temperatures. It is observed that for the same conditions R-600 has slightly better performance characteristics than those of R-600a.