Urban transformation projects in Ankara: Challenge for a holistic urban planning system
Ankara?da kentsel dönüşüm projeleri: Bütüncül kent planlama sisteminin irdelenmesi
- Tez No: 255227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. NİL UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Zayıflayan ulus devlet kentleri küresel dünya karşısında yalnız bırakmaktadır. Diğer taraftan son yıllarda yerel yönetimlerin sahip olduğu yetkiler artmıştır. Planlama yetkisi yerel yönetimlerin elindedir. Yerleşimleri çekici kılma rekabeti içerisinde yerel yönetimler çabuk sonuç getirecek yöntemlere yönelmişlerdir. Böylelikle, planlama yaklaşımı değişmekte ve kapsamlı planların yerini projeler almaktadır. Kapsamlı planlama anlayışına ve Türkiye'deki planlama mevzuatına göre kent planları, plan kademelenmesi ilkesine uygun yapılmak durumundadır. Bu ilke farklı ölçeklerdeki planlar arasındaki uyumu tanımlamakta ve planların bütüncül olma ilkesine karşılık gelmektedir. Bununla birlikte, son yıllarda yerel yönetimler kentsel dönüşüm projeleri ile gerçekleştirilen proje temelli planlama politikasını benimsemişlerdir. Ne var ki, bu politika planlamanın bütüncül olma ilkesine aykırı uygulamalara öncülük etmektedir. Ayrıca, plansız kentsel gelişmenin olumsuz etkilerine temel oluşturmaktadır. Bu çalışma kentsel dönüşüm projelerini sistemli ve rasyonel değerlendirebilmek amacıyla Ankara'daki kentsel dönüşüm projelerine ve bu projelerin üst ölçek planlarla uyumuna odaklanmıştır.Bu tezin amacı yerel yönetimlerin ve yeni yasal çerçevenin kentsel dönüşüm projelerini plan kademelenmesi ilkesini yok sayarak nasıl teşvik ettiğini Ankara ili örneğinde göstermektir. Yerel yönetimler proje temelli kent planlama politikasını tercih etmektedirler çünkü parçacı kentsel gelişme belediyelerin ve yatırımcıların amaçlarına daha çabuk hizmet vermektedir. Bu durumu yok etmek için planlama mevzuatı yeniden ele alınmalı, yetki ve görev dağılımı açısından çelişkiler barındıran yasalar sadeleştirilmelidir. Ayrıca kent planlama gündeminin yasalar aracılığıyla yapısal planlama yaklaşımına odaklanması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The global weakening of nation states has isolated cities. On the other hand, the authority of local administrations has been increasing rapidly. Urban planning responsibility is under the authority of local governments. Due to intense competition for attractive solutions, local authorities have tended to use methods that produce immediate results. Therefore, planning approach has been changing and in place of comprehensive plans, we find quick fix projects. According to comprehensive planning approach and the planning legislation in Turkey, urban plans should be made according to the principle of planning hierarchy. This principle defines the consistency of plans in different scales and refers to the holistic principle of urban planning. However, local governments have adopted project-based policy implemented in the form of urban transformation. This policy leads to practical applications that contradict the principles of the discipline of urban planning. Then, it forms a basis for negative results such as unplanned development. This study focuses on projects in Ankara and their consistency with upper scale plans in order to make a rational assessment of urban transformation projects.This thesis aims to show how local authorities and new legislative frameworks encourage urban transformation while ignoring the principle of planning hierarchy in case of Ankara. Local governments prefer project-based policy since development serves the benefit of investors and therefore municipalities. To avoid this situation, legislation should be examined and laws that lead to conflicting investments of authority should be simplified. Additionally, through law, planning agenda should be focused on the structural planning approach.