Genetical investigation of Balya-Balikesir lead-zinc mineralizations
Balya-Balıkesir kurşun-çinko cevherleşmelerinin kökensel olarak incelemeleri
- Tez No: 255228
 - Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜLEÇ, PROF. DR. İLKAY KUŞCU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Balya Pb-Zn cevherleşmesinin kökensel olarak incelenmesini konu almaktadır. Çalışma, Eczacıbaşı ESAN Madencilik tarafından açılmış toplam 9 sondaj kuyusundan alınan karot örneklerinin mineralojik-petrografik ve jeokimyasal incelemeleri yoluyla gerçekleştirilmiştir.Balya Pb-Zn cevherleşmesi başlıca damar tipi bir yataktır. Cevherleşmeleri içeren yan kayaçlar dasit, dasit porfiri ve mikrodiyorit türü kayaçlardır. Başlıca alterasyon türleri silisleşme, karbonatlaşma ve kalk-silikat alterasyonudur. Bu alterasyonların her biri erken ve geç olmak üzere alt evrelere ayrılmakta ve olasılıkla süperjen orijinli bir arjilik alterasyon tarafından üzerlenmektedir. Cevher mineralleri, başlıca, Zn- ve Pb-sülfidlerden oluşmaktadır ve bu mineraller yaygın olarak geç silisleşme ve geç karbonatlaşmaya maruz kalan kalk-silikat kayaç içerisine yerleşmiştir. Sülfid cevherleşmesi, zaman-mekan ilişkisi göz önüne alındığında, geç silisleşme ve karbonatlaşma ile ilişkilendirilmektedir.Sondaj loglarının yanal ve düşey deneştirilmesi, cevher zonunun kalınlığının kuzey yönünde azalmaya eğilimli olduğunu işaret etmektedir. Cevherin yerleşmiş olduğu volkanik kayaçlar kalk-alkali niteliktedir. Ana, iz ve nadir toprak element jeokimyası, volkanikler için, kabuksal kirlenme veya dalma-batma etkisi taşıyan bir manto kaynağını düşündürmektedir. Çoklu element profilleri ve ayırtman diyagramları volkaniklerin oluşumu için ?çarpışma sonrası? ortamı işaret etmektedir. Alterasyon jeokimyası kalk-silikat alterasyon sırasında Fe2O3 ve CaO'in zenginleştiğini, SiO2'in ise tüketilmiş olduğunu ifade etmektedir. Al2O3 ve TiO2 kalk-silikat alterasyon süresince yaklaşık sabit değerlerde kalmıştır. Silisifiye zonlar Fe2O3 ve Na2O zenginleşmesi ve K2O tüketilmesi ile karakterize edilmektedir. Karbonatlaşma ise kuvvetli CaO zenginleşmesi, ve SiO2, Al2O3 ve K2O tüketilmesi ile eşlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is concerned with genetical investigation of Balıkesir Balya Pb-Zn mineralization through the mineralogic-petrographic and geochemical examination of the core samples obtained from a total of 9 holes drilled by Eczacıbaşı ESAN Madencilik.The Pb-Zn mineralization in Balya is mainly of vein-type. Wall rocks hosting mineralizations are dacite, dacite porphyry and microdiorite. Major types of alteration are silicification, carbonatization and calc-silicate alteration, each of which is further subdivided into early and late stages and overprinted by argillic alteration of probable supergene origin. The ore minerals are mainly Zn- and Pb-sulphides and are hosted by the rocks with late calc-silicate alteration that underwent pervasive late silicification and late carbonatization. Sulfide mineralization is spatially and temporally associated with the late silicification and carbonatization stages. Lateral-vertical correlation of drill logs suggest that thickness of the ore zone tends to decrease towards north.The volcanic rocks hosting the mineralization have calc-alkaline nature. Major, trace and rare earth element (REE) geochemistry suggests either crustal contamination or subduction signature in the mantle source of the volcanics. Multi element patterns and discrimination diagrams collectively point to a post-collisional setting for their generation. Alteration geochemistry reveals that Fe2O3 and CaO are enriched during calc-silicate alteration in contrast to depletion of SiO2. Al2O3 and TiO2 are almost constant during late calc-silicate alteration. Enrichment of Fe2O3 and Na2O, and depletion of K2O characterize the silicified zones. Carbonatization is accompanied by strong enrichment of CaO and depletion of SiO2, Al2O3 and K2O.