Multi-generational workforce as a user group: A study on office environments
Kullanıcı grubu olarak çok-nesilli işgücü: Ofis ortamları üzerine bir çalışma
- Tez No: 255229
- Danışmanlar: DR. CANAN EMİNE ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde, özellikle tıp alanındaki ilerlemeler sayesinde hayat şartları gelişmiş ve yaşam kalitesi artmış dolayısı ile çalışma süresi uzamıştır. Bunun sonucu olarak, aralarında birden fazla nesil farkı olanlar bir arada yaşamakta ve hatta çalışmaktadır. Son yıllarda, çok nesilli ortamların ve birden fazla nesile hitabeden ürün ve servislerin özellikle pazarlama sektörünün dikkatini çektiği gözlenmektedir ve tabii ki, nesil çeşitliliğine önem verilmesi birçok alanda olduğu gibi tasarım alanında da akım haline gelmiştir.Bu tez, ofis ortamlarının tasarım değerlerini, günümüz çalışanlarının önemli bir özelliği olan `nesil çeşitliliği'ni göz önüne alarak incelemektedir. Ofis tasarımcılarının tasarımlarını gerçekleştirirken sadece bugünkü ve gelecek nesilleri dikkate alması yeterli olmamaktadır. Artık tasarımcılardan, aynı ortamı paylaşan ve hedef kullanıcı kitlesinin önemli bir bölümünü teşkil eden `eski' nesillerin karakterlerini de göz önünde bulundurmaları beklenmektedir. Nesil çeşitliliğine önem verilmesine yönelik bu eğilim, ev ortamlarının tasarımı ve düzenlenmesi ile ilgili alanlarda başlamıştır ve iş dünyasındaki organizasyonların başarısına olumlu etkileri doğrultusunda ofis ortamlarının tasarımı konusunda da giderek yaygınlaşmaktadır.Bu çalışmada, öncelikle nesillerin çalışma alışkanlıkları incelenmiş olup ofis ortamları ve iş kültürünün tarih boyunca gelişimi ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda çalışanların çok nesilli olmasının ofis tasarım değerleri üzerindeki etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the improvements especially in the area of medical sciences, conditions of life have changed and the work period has been prolonged. Currently more than one generation has been living together, and even working together. In recent years, it is observed that generationally diverse environments and product or services addressing multi-generational user groups have attracted the attention of particularly the marketing sector and this attention to the generational diversity has become a trend in the design field just as it has in many other areas.This study analyses the design assets of the office environments from the perspective of the important characteristic of the workforce, namely the generational diversity. Designing the office environment by taking only the current and future generations into consideration is not a sufficient way anymore. So, office designers are expected to consider also the older generations existing at the same environment. This trend towards generational diversity has started with the designs and arrangements of home environments; later, due to the advantages it has provided for the organizations? success, it has gradually spread towards the designs of office environments.In this study, the work habits of generations have been analyzed initially and then it has been related to the office environments and work cultures. At the end of the study, the effects of multi-generational workforce on the office environment design assets have been discussed.