The investigation of SREBP and C/EBP expression during global ischmeia/reperfusion induced oxidative stress in rat brain cortex and cerebellum
Sıçan beyin korteks ve serebellumunda global iskemi/reperfüzyon tarafından artırılan oksidatif stres sırasında SREBP ile C/EBP sentezinin araştırılması
  1. Tez No: 255242
  2. Yazar: MELİH DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN KELİCEN, PROF. DR. MESUDE İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İskemik beyin hasarı nörodejenerasyona sebep olur. Bu çalışmada, nörodejenerasyonun mekanizması; sterol düzenleyici elemente bağlanan protein-1 (SREBP-1), CCAAT/tetikleyiciye bağlanan proteinß'ının (C/EBPß), glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), glutatyon-S-transferaz (GST) ve süperoksit dismutaz'ın (SOD) rollerinin incelenmesiyle araştırılmıştır. 10 dakikalık karotid arter oklüzyonu (CAO) ve hipotansiyon sıçan modeli uygulanmıştır. Kontrol grupları yalancı operasyona tabi tutulmuştur. Deney hayvanları 24 saat, 1, 2 ve 4 haftalık reperfüzyon süreleri sonucunda öldürülmüştür. SREBP-1 ve C/EBPß'nın beyin korteks ve serebellumdaki seviyelerindeki değişimler ?Western blot? yöntemi ile incelenmiştir. C/EBPß'nın ekspresyonu beyin kortekste sitozolik (1,19 ve 1,58 kat) ile nüklear (1,73 ve 1,81 kat) ekstraktların ikisinde de, sırasıyla 24 saat ve 1 hafta CAO gruplarında istatistiksel anlamlı artmıştır. C/EBPß'nin ekspresyonu 1 hafta CAO grubu sitozolik (1,63 kat) ve nüklear (1,35 kat) serebellum ekstrelerinde istatiksel anlamlı artmıştır. 1 haftalık CAO grubunda beyin kortekste hem sitozolik (2,07 kat) hem nüklear (1,41 kat) ekstrelerde SREBP-1 ekspresyonu istatistiksel anlamlı artmıştır. 1 haftalık CAO grubu serebellumunda, hem sitozolik (2,15 kat) hem de nüklear (1,79 kat) ekstraktlarda SREBP-1 ekspresyonu istatiksel anlamlı artmıştır. 2 ve 4 haftalık grupların beyin korteks ile serebellumun hem sitozolik, hem nüklear ekstrelerinde SREBP-1 ve C/EBPß ekspresyonlarında istatistiksel anlamlı fark yoktur. Global iskemi sonrası sıçan korteks sitozollerinde GSH seviyelerinde ve GST aktivitelerinde anlamlı bir değişiklik bulunamamıştır. Ancak, MDA seviyeleri ve SOD aktiviteleri, sadece 24 saat CAO grubunda kontrole göre, sırasıyla % 43,0 ve % 47,3 anlamlı artış göstermiştir. Sonuçlarımız, SREBP-1 ve C/EBPß ekspresyonlarındaki artışların, iskemik nörodejeneratif süreçte oksidatif stresten kaynaklanabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
schemic brain injury causes neurodegeneration. In this study, the mechanism of neurodegeneration was investigated by examining the role of sterol regulatory element binding protein-1 (SREBP-1), CCAAT enhancer binding proteinß (C/EBPß), glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), glutathione-S-transferase (GST), and superoxide dismutase (SOD). Carotid artery occlusion (CAO) plus hypotension was produced for 10 minutes. Control groups were sham operated. Animals were sacrificed after 24 hours, 1 week, 2 and 4 weeks of reperfusion periods. The expression of C/EBPß and SREBP-1 in rat brain cortex and cerebellum were examined by western blotting. C/EBPß expressions significantly increased in both cytosolic (1.19, 1.58 fold) and nuclear (1.73, 1.81 fold) extracts of brain cortex at 24 hours and 1 week CAO groups, respectively. In cerebellum, C/EBPß expression significantly increased in 1 week, cytosolic (1.63 fold), and nuclear (1.35 fold) extracts. SREBP-1 expression increased significantly in both cytosolic (2.07 fold) and nuclear (1.41 fold) extracts of brain cortex in 1 week. SREBP-1 expression significantly increased in cytosolic (2.15 fold) and nuclear (1.79 fold) extracts of cerebellum in 1 week. There were no significant alterations in SREBP-1 C/EBPß expressions for 2 and 4 weeks in both cytosolic and nuclear extracts of brain cortex and cerebellum. There were insignificant changes in GSH and GST levels in cortex. However, MDA and SOD levels significantly increased by 43.0 % and 47.3 %, respectively, in 24 hours. Our findings indicate that increase in SREBP-1 and C/EBPß expressions may be related to oxidative stress during ischemic neurodegenerative processes.