Deindustrialization, decline and restructuring in socio-spatial context: A multi-layer exploratory study on a mono-centric local economy, Zonguldak case
Sanayisizleşme, düşüş ve sosyo-mekansal bağlamda yeniden yapılanma: Tek merkezli bir yerel ekonomi üzerine çok katmanlı keşifsel bir çalışma, Zonguldak örneği
  1. Tez No: 255243
  2. Yazar: ŞENAY IŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Tez, sanayisizleşme süreci, bu sürecin düşüş etkileri ve sosyo-mekansal bağlamda yeniden yapılanma sürecini incelemektedir. Hem sanayisizleşme hem de yeniden yapılanma süreçleri çok katmanlı bir problem kavramsallaştırmasını dikkate alarak değerlendirilmektedir. Zonguldak Örneği, bu bağlamda, kömür madenciliğine dayalı tek merkezli bir yerel ekonomide oluşan sanayisizleşme sürecinin, bu sürecin çalışanların hanehalkları, kent, diğer ekonomik aktiviteler gibi bileşenleri içeren tüm kentsel yapıya olan düşüş etkilerinin ve bu etkilere karşılık endüstriyel, bölgesel ve kentsel yeniden yapılanma sürecinin incelenmesi için seçilmiştir. Çalışma Zonguldak'ın yerel dinamikleri ve yerel karakteristiklerini dikkate alarak farklı yeniden yapılanma eğilimlerini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates in deindustrialization process, its decline impacts and restructuring process in socio-spatial context. Both deindustrialization and restructuring processes are evaluated regarding a muti-layer conceptualization of the problem. Zonguldak Case is chosen to investigate in the deindustrialization process taken place in the mono-centric local economy dependent on coal mining, the decline impacts of this process on the whole urban set-up including labour households, the city, other economic activities and industrial, regional and urban restructuring process in response to these impacts. The study discusses diverse restructuring attempts concerning local dynamics and local characteristics of Zonguldak.