Open book decompositions of links of quotient surface singularities
Bölüm yüzey tekilliklerinin düğümlerinin açık kitapları
  1. Tez No: 255247
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, bölüm yüzey tekilliklerinin düğümlerinin üzerindeki Milnor doldurulabilirkontakt yapıları destekleyen Milnor açık kitaplarını ayrıntılı olarak yazdık. Buyazdığımız açık kitapların sayfaları, Milnor açık kitaplar arasında minimum sayfa-cinsinesahip olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu minimum sayfa-cinsine Milnor cinsi denir.Bu tezde Milnor cinsinin, bölüm yüzey tekilliklerinin düğümleri için, destekleyen cinseeşit olup olmadığını da inceledik. Bölüm yüzey tekilliklerinin çoğu için Milnor cinsinin,destekleyen cinsine eşit olduğunu gösterdik. Diğerleri için ise, destekleyen cins icinbirer üst sınır bulduk ki bunlar da ileride bu kontakt yapıları anlamada yardımcı bireradım olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we write explicitly the open book decompositions of links of quotientsurface singularities that support the corresponding unique Milnor fillable contactstructures. The page-genus of these Milnor open books are minimal among all Milnoropen books supporting the corresponding unique Milnor fillable contact structures.That minimal page-genus is called Milnor genus. In this thesis we also investigatewhether the Milnor genus is equal to the support genus for links of quotient surfacesingularities. We show that for many types of the quotient surface singularities theMilnor genus is equal to the support genus of the corresponding contact structure.For the remaining we are able to find an upper bound for the support genus whichwould be a step forward in understanding these contact structures.