Students' understanding of limit concept: An APOS perspective
Öğrencilerin limit konusunu kavramaları: APOS perspektifinden
- Tez No: 255251
- Danışmanlar: PROF. DR. ED DUBİNSKY, PROF. DR. M. YAŞAR ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın başlıca amaçları, birinci sınıf analize giriş öğrencilerinin limit konusunu nasıl kavradıklarını incelemek ve bu kavrayışın araştırmacı tarafından APOS Teorisi kullanılarak tasarlanan öğretim ortamının uygulamasından sonra nasıl değiştiğini araştırmaktır. Çalışmanın amacına uygun olarak durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmaya Orta Doğu Teknik Üniversitenin Matematik Bölümünde öğrenim gören 25 birinci sınıf analize giriş dersi öğrencisi katılmıştır. Öğrenciler 2007-2008 öğrenim yılının bahar döneminde, 5 hafta boyunca araştırmacı tarafından geliştirilen öğretim ortamına devam etmişlerdir. Öğrenciler her hafta iki saatlik laboratuvar uygulamalarında işbirlikçi bir ortamda kümeler halinde çalışmış daha sonra dört saatlik derslere katılmışlardır. Ders saatlerinden önce, bilgisayar laboratuvarlarında öğrencileri limit konusunda düşünmeye yönlendirici bilgisayar programlama etkinlikleri kullanılmıştır. Öğrencilerin limit kavramını anlama düzeylerindeki değişimi belirlemek için açık uçlu sorular içeren limit anketi öğrencilere ön-test ve son-test olarak uygulanılmıştır. Beş haftanın sonunda, öğrencilerin limit konusunu nasıl kavradıklarını derinlemesine incelemek için, öğrencilerin tümüyle yarı yapılandırılmış görüşmeler düzenlenmiştir. Öğrencilerin limit anketinde verdiği cevaplar nitel ve nicel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca görüşme sorularına verilen yanıtlar APOS çerçevesi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, oluşturulan genetik çözümlemenin bu çalışmadan elde edilen öğrenci verileri ile uyumlu olduğu gözlenmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen öğrenim ortamının öğrencilerin limit konusunu kavramalarına olumlu etkide bulunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purposes of this study is to investigate first year calculus students? understanding of formal limit concept and change in their understanding after limit instruction designed by the researcher based on APOS theory. The case study method was utilized to explore the research questions. The participants of the study were 25 students attending first year calculus course in Middle East Technical University in Turkey. Students attended five weeks instruction depending on APOS theory in the fall semester of 2007-2008. Limit questionnaire including open-ended questions was administered to students as a pretest and posttest to probe change in students? understanding of limit concept. At the end of the instruction a semi-structured interview protocol developed by the researcher was administered to all of the students to explore students? understanding of limit concept in depth. The interview results were analyzed by using APOS framework. The results of the study showed that constructed genetic decomposition was found to be compatible with student data. Moreover, limit instruction was found to play a positive role in facilitating students? understanding of limit concept.