Addition of 1,3-dicarbonyl compounds to the cycloheptatriene derivatives
1,3-dikarbonil bileşiklerinin sikloheptatriene türevlerine eklenmesi
- Tez No: 255253
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tek elektron oksidantı olan Mn(OAc)3, yıllardır 1,3-dikarbonil bileşiklerinin oksidatif olarak alkenlere katılarak dihidrofuran oluşumunda kullanılmaktadır. Sikloheptatrien valans izomeri norkaradiene ile dengede olduğundan, CHT türevlerinin 1,3-dikarbonillerle, Mn(OAc)3 eşliğinde yapılan reaksiyonlarının ilginç sonuçları olacaktır. Araştırmamızda sübsütüentsiz CHT'nin CHT bazlı ürünler verdiğini gördük. Fakat CHT'nin C-7 pozisyonuna electron çekici ?CN grubu bağladığımızda ise NOR bazlı ürünler elde ettik. Araştırmamızda gördüğümüz bir diğer önemli nokta ise [3+2] eklenme ürünleri arasında 1,5-Hidrat kaymasından dolayı bir denge olduğudur. Bunlara ek olarak, 1,3-dikarbonil ile alken arasında önceden oluşturulmuş C-C bağı bulunan sistemlerin, Mn(OAc)3 eşliğindeki reaksiyonlarından dihidrofuran türevleri elde ettik. Bu reaksiyonlar sonucunda dihidrofuran türevlerini elde etmemiz aklımıza iki yeni soru getirdi. Siklizasyon oksijen atomu üzerinden gidebilirmi? ve siklizasyon bir siklopropan ara ürünü içeriyor olabilirmi?. Tüm çabalarımıza rağmen, bu soruları cevaplamak için gerekli materyali elde edemedik.
Özet (Çeviri)
The one electron oxidant Mn(OAc)3 has been used for years for the oxidative addition of 1,3-dicarbonyls to alkenes to give dihydrofuranes. Since cycloheptatriene is in equilibrium with its valance isomer norcaradiene, it will be interesting to study the reaction of CHT derivatives with Mn(OAc)3 in the presence of 1,3-dicarbonyls. In our research, we have observed that unsubstituted cycloheptatriene gave CHT based products. However, when electron withdrawing ?CN group was attached to C-7 position of CHT we obtained norcaradiene based products. We have also observed that there exist an equilibrium between [3+2] addition products through 1,5-hydride shift. In addition, we obtained dihydrofurane derivatives in the presence of Mn(OAc)3 from compounds which have ?already formed C-C bond? between 1,3-dicarbonyl and alkene. Formation of dihydrofurane derivatives from these compounds brought up two questions; whether reaction is going over oxygen atom or not and whether reaction involves a cyclopropane intermediate or not. Despite all efforts, we could not manage to synthesize the required material for the investigation of these questions.