Effects of conceptual change oriented instruction on understanding of gases concepts
Kavramsal değişim yaklaşımının gazlar konusunu anlamaya etkisi
  1. Tez No: 255254
  2. Yazar: PINAR SEDA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, bilgisayar animasyonları destekli kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim yönteminin 10. sınıf öğrencilerinin gazlar konusunu anlamalarına, başarılarına ve hatırlamalarına ve kimyaya karşı tutumlarına etkisini geleneksel kimya öğretim yöntemi ile karşılaştırarak incelemektir.Bu çalışma, Sokullu Lisesinde, aynı öğretmenin kimya derslerinde bulunan 67 onuncu sınıf öğrencilerinin katılımı ile 2008- 2009 öğretim yılının ilk döneminde gerçekleşmiştir. Sınıflar deney grubu ve kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir. Kontrol grubundaki öğrencilere geleneksel kimya öğretim yöntemi uygulanırken, deney grubundaki öğrencilere bilgisayar animasyonları destekli kavramsal değişim yaklaşımına dayalı öğretim yöntemi uygulanmıştır.Araştırmanın hipotezleri ortak değişkenli varyans analizi (ANCOVA) ve iki yönlü çok degişkenli varyans analizi (ANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonuçları, kavramsal değişim yaklaşımının öğrencilerin gazlar konusunu anlamalarında, başarılarında ve hatırlamalarında daha etkili olduğu ve kimya dersine yönelik daha olumlu tutuma yol açtığı belirlenmiştir. Öğrencilerin bilimsel işlem becerileri, öğrencilerin gazlar konusunu anlamalarında belirleyici bir unsur olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, cinsiyet farkının gazlar konusunu anlama ve kimya dersine yönelik tutuma bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Son olarak deney grubundaki öğrencilerin bilimin doğası hakkındaki görüşlerinin daha gerçekçi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to compare the effectiveness of conceptual change oriented instruction accompanied with computer animations and traditionally designed chemistry instruction on 10th grade students? understanding, achievement and retention of gases concepts and attitudes towards chemistry as a school subject. Also students? views about nature of science were investigated. Quasi experimental design was used in this study. 67 tenth grade students from two intact classes of a chemistry course taught by the same teacher in Sokullu High School were enrolled.The hypotheses were tested by using analyses of covariance and two- way analyses of variance. The results indicated that instruction based on conceptual change approach caused significantly better acquisition of the scientific conceptions, achievement and retention related to gases concepts than traditionally designed chemistry instruction. Science process skill was determined as a strong predictor in the concepts related to gases. Moreover instruction based on conceptual change approach improved students? attitudes as a school subject. However no significant effect of gender difference on students? understanding, achievement and attitudes toward chemistry as a school subject was found. Finally experimental group students? views about some characteristics of nature of science were determined as more realistic than control group students.