Entanglement transformations
Dolanıklık dönüşümleri
- Tez No: 255260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ TURGUT, PROF. DR. NAMIK KEMAL PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Dolanıklık iki veya daha fazla parçacığın kuvantum durumları arasında var olan özel bir tür korelâsyondur. Ayrıca dolanıklık, klasik yöntemlerle yapamayacağımız birçok işi halletmemizi sağlayan bir kaynak olma özelliğine de sahiptir. İşte bu nedenle, birbirlerinden uzaktaki parçacıklar arasındaki dolanık durumun, sadece yerel imkânlar kullanılarak dönüştürülmesi, kuantum bilgi kuramı içinde önemli bir problem olarak ortaya çıkmıştır. Bu tezde, öncelikle dolanıklık dönüşümleri üzerine şimdiye kadar yapılmış bazı çalışmaların bir derlemesi yapılmıştır. Ayrıca, W-tipi durumların belirlenimci dönüşümlerini sağlayacak gerekli ve yeterli koşullar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entanglement is a special correlation of the quantum states of two or more particles. It is also a useful resource enabling us to complete tasks that cannot be done by classical means. As a result, the transformation of entangled states of distant particles by local means arose as an important problem in quantum information theory. In this thesis, we first review some of the studies done on the entanglement transformations. We also develop the necessary and sufficient conditions for the deterministic transformation of W-type states.