Production of scalars at electron colliders in the context of the littlest Higgs model
Küçücük Higgs modelinde ağır skalarların elektron çarpıştırıcılarında üretilmesi
  1. Tez No: 255266
  2. Yazar: AYŞE ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEYREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küçücük Higgs modeli, standart model Higgs skalarına ilave olarakyeni ağır skalarların varlıklarını öngörmektedir. Bu tezde buskalarların çizgisel $e^+ e^-$ çarpıştırıcılarındaki üretilmeolasılıkları incelendi. Ayrıca yeni skalarların, standart modelHiggs bozonu ile birlikte üretilme olasılıkları da inceledi. KüçücükHiggs model parametlerinin bu üretim süreçlerine etkileri de ayrıcaaraştırıldı.Küçücük Higgs modeli, standart modeldeki hiyerarşi probleminegetirilen en ekonomik çözüm- lerden biridir. Bu model, yeni, ağır,yüklü veya yüksüz skalar bozonların ve ayar vektoörlerininvarlıklarını öngörmektedir.Küçücük Higgs modelinin parçacık hızlandırıcılarındakifenomenolojisi modelin serbest para- metrelerine doğrudan bağlıdır.Bu parametreler, karışım açıları $s,s'$ ile simetri kırılmaparametresi $f$ olarak tanımlanmışlardır. Modelin parametre uzayı,fermionların sadece bir $U(1)$ alt grubu altında yüklü olduklarıdurumda güçlü kısıtlamalara tabiidirler. Biz bu çalışmadafermionları her iki $U(1)$ grupları altında ayarlı kabul edereksimetri kırılma parametresi üzerin- deki kısıtlamaları azalttık.Küçücük Higgs modelinde yüklü yeni parcacıkların varlıkları ilgiçekici bir ilaveye izin vermektedir. Bu modele fermionlar içinlepton çeşnisinin korunumunu kıran Majorano tarzı kutle terimlerieklenebilmektedir. Bunun sonucu olarakta, bu tezde araştılan üretimsüreçleri, son sistemlerinde lepton çeşnisini ve sayısını kıranparçacıklar bulundurabilmektedirler. Bu tezde üretim süreçlerineilave olarak, bu son sistemler de ayrıca işlenmiştir.Bu tezin sonucunda, ağır skalarların enerji ölçeği $2TeV$ ve üzeriolan çizgisel $e^+ e^-$ çarpıştırıcı- larında üretilebileceği, velepton sayısını ve çeşnisini korumayan son sistemlerin gözlem-lenebileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The littlest Higgs model is one of the most economical solution tothe hierarchy problem of the standard model. It predicts existenceof new gauge vectors and also new scalars, neutral and charged.The littlest Higgs model predicts the existence of new scalarsbeside a scalar that can be assigned as Higgs scalar of the standardmodel. In this thesis, the production of scalars in $e^+e^-$colliders is studied. The scalar productions associated withstandard model Higgs boson are also analyzed. The effects of theparameters of the littlest Higgs model to these processes areexamined in detail.The collider phenomenology of the littlest Higgs model is stronglydependant on the free parameters of the model, which are the mixingangles $s,s'$ and the symmetry breaking scale $f$. The parameters ofthe model are strongly restricted when the fermions are chargedunder only one $U(1)$ subgroup. In this thesis, by charging fermionsunder two $U(1)$ subgroups, the constraints on the symmetry brakingscale and the mixing angles are relaxed.In the littlest Higgs model, the existence of charged heavy scalarsalso displays an interesting feature. By writing a Majorano liketerm in the Yukawa Lagrangian, these heavy charged scalars areallowed to decay in to lepton pairs, violating lepton number andflavor. In this thesis, the leptonic final states and also thelepton flavor and number violating final signals are also analyzed.As a result of these thesis, it is predicted that the scalarproduction will be in the reach for a $\sqrt{S}=2TeV$ $e^+ e^-$collider, giving significant number of lepton flavor violatingsignals depending on the Yukawa couplings of the flavor violatingterm.