New classes of differential equations and bifurcation of discontinuous cycles
Yeni tür diferansiyel denklemler sınıfları ve süreksiz döngülerin çatallanması
- Tez No: 255285
- Danışmanlar: PROF. DR. MARAT AKHMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde iki tür yeni diferansiyel denklem sınıfı tanıttık. Aslında bu denklem sınıflarıimpalsif diferansiyel denklemlerini ve zaman skalalarında diferansiyel denklemleriçeşitli açılardan genişletirler. Yarı doğrusal denklemlerin temel teorisi tartışılmış veteorinin daha ileri düzeyde incelenebilmesini garantilemek için belirli sonuçlar eldeedilmiştir.Yeni tanıtılan sistemlerin uygulamaları merkez çok katlı teoremi aracılığıylagösterilmiş ve bir üç boyutlu süreksiz dinamik sistem için Hopf Çatallanma Teoremi kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we introduce two new classes of differential equations, which essentiallyextend, in several directions, impulsive differential equations and equations ontime scales. Basics of the theory for quasilinear systems are discussed, and particularresults are obtained so that further investigations of the theory are guaranteed.Applications of the newly-introduced systems are shown through a center manifoldtheorem, and further, Hopf bifurcation Theorem is proved for a three-dimensionaldiscontinuous dynamical system.