Asymmetric synthesis of chiral camphor fused pyridine type novel organocatalysts
Kiral kamfor içerikli piridin tipi yeni organokatalizörlerin asimetrik sentezi
- Tez No: 255299
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda organokatalizör olarak kiral piridinler kullanılmaktadır. Ucuz ve kolay bulunan doğal (+)-kamfordan başlanarak kamfor içerikli piridin tipi yeni organokatalizörlerin asimetrik sentezi yapılmıştır. Kamfor temelli piridin iskeleti kullanılarak yedi adet organokatalizörler 29,, 32, 33, 38, 40, ve 41 başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. İlk dört nükleofilik ve Lewis baz katalizörleri 29, 32, ve 33, aliltriklorosilanla aldehitlerin alilasyonunda denenen değişik P-oksitler ve P,N-dioksitlerdir. L-proline amit 38 ve D-proline amit 40, ikincil amin katalizörleri olarak isimlendirilebilir. Bunlar, sulu ortamda aseton ve aromatik aldehitlerin arasındaki aldol tepkimelerinde test edildi. Son katalizör grubu, tiyoüre temelli 41 hidrojen bağı türü katalizörlerdir.
Özet (Çeviri)
Chiral pyridines as organocatalysts have been used in asymmetric organic synthesis in recent years. The asymmetric synthesis of camphor fused pyridine type novel organocatalysts were perfomed starting from cheap and easily available natural (+)-camphor. Using camphor fused pyridine skeleton, six organocatalysts 29,, 32, 33, 38, 40, and 41were successfully synthesized. The first four nucleophilic and Lewis base catalysts 29, 32, and 33 are different P-oxides and P,N-dioxides which were tested in allylation of aldehydes via allyltrichlorosilane. L-proline amide 38 and D-proline amide 40 can be named as secondary amine catalyst. They were tested in direct aldol reaction between acetone and aromatic aldehydes in aqueous medium. Final group of catalyst is hydrogen bonding type catalyst which is thiourea based 41.