Design and implementation of a p2p contracting overlay
Denk-uç yerpaylaşan sistemlerde bir kontratlama tasarımı ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 255306
  2. Yazar: REMZİ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, YRD. DOÇ. DR. HÜREVREN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde İnternet yaygınlaşması ile birçok alanda olduğu gibi sözleşme ve kontratlamagibi iş hayatında sık karşılaşılan yordamların otomatikleştirilmesinin ihtiyacı doğmuştur.İnternet ortamının dağınık yapısı ve kaynakların bir merkezde bulunma güçlüğü gibi nedenlerdendolayı böyle bir sistem için dağınık bir yapının zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada ilk defaiş süreçleri(process) üzerinden otomatikleştirilmiş bir iş akdi biçimi sunulmuş ve gerçekleştirilmiştir.Önerilen sistem denk uç sistemlerin üzerinde yer paylaşan bir yapı olup, Per-Con olarak adlandırılmaktadır.Bahsedilen sistem Java Agent Development Framework (JADE)' unun uzantısı olup, IEEE Foundationfor Intelligent Physical Agents (IEEE FIPA) Agent Communication Language (ACL) standardıkullanılarak gerçekleştirildi. Sistem şu ayrıt edici özellikleri içinde barındırmaktadır; İş süreçlerinive bunun yeteneklerinin fiyatlandırmasını sağlayan bir gösterim şekli ve bunu izleyen iş süreçlerininberaber çalıştırılabilmesi için eşler arası anlaşmaya imkan verebileceğini veya verilemeyeceğini belirleyenbir mekanizma ve en son olarak daha iyi bir iş akdi için de dinamik komşuluk bağlantısını kendi kendinedüzenleme. Sistem, çekirdek fonksiyonellik aynı kalınarak başka etki alanına kolayca adapte edilebilir.Peer-con pratik kullanımı, Digital Signal Processing Module (DSPM) cihazlarının üretim tasarım planındave optimal rota hesaplamasında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with widespread use of Internet in many areas, the common procedures frequently encounteredin business life such as contracting and negotiation need to be automated. Thedistributed structure of the Internet and the difficulty of resources dispersed on one centermakes such a system to have a distributed architecture . In this study, for first time, automatizationof a contracting form through business processes was proposed and was carried out.A peer to peer process contracting overlay what we call Peer-Con is developed. The system isan extension of Java Agent Development Framework (JADE) and uses IEEE Foundation forIntelligent Physical Agents (FIPA) Agent Communication Language (ACL) standard. Costaware flexible representation of process capabilities; description of an operator to decide onwhether given capabilities turnout to an agreement or not and self organization of peer connectivityfor better contracting performance are distinguishing features of the system. Thesystem can easily be adapted to different domains while the core functionality remains thesame. Practical use of Peer-Con is shown by two applications from different domains; DrivingRoute Calculation on Web Maps and Digital Signal Processing Module (DSPM) productplanning domain.