Awarding architecture in Turkey: National architecture exhibition and awards program
Türkiye'de mimarlığı ödüllendirme: Ulusal mimarlık sergisi ve ödülleri programı
  1. Tez No: 255320
  2. Yazar: NUR DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mimarlar Odasının 1987 yılında başlatmış olduğu Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programı (UMSÖ), Türk mimarlığında modernist paradigmanın çözülmeye başladığı ve plüralist etkilerin arttığı bir döneme denk gelmektedir. UMSÖ eleştirel bir ortam olarak hem ulusal mimarlık pratiğini yansıtması, hem de çağdaş mimarlık pratiğine katkı koyması beklenen bir programdır. Tezde, programın bu amaçlarla olan tutarlılıklarını incelemek için programın yapısı ve katılım profilleri incelenmiştir. Diğer yandan ödüllü projeler ve jüri raporları üzerinden, ?çağdaşlık ve yenilikçilik? arayışlarında programın uluslararası gündem ile paralellikleri ve coğrafi farklılıklar konusunda duyarlılıklarına bakılmıştır. Analizde programın nasıl bir duruş sergilediği ve programın yansıttığı ölçüde çağdaş Türk mimarlığı ile ilgili şu çıkarımlar elde edilmiştir: Program yapısal olarak içe kapalı ve dünyadan izole olarak tarif edilebilir. Katılım profiline bakılarak bulunduğu coğrafyanın heterojen karakterini yansıtmadığı ödül dağılımında elitist bir profil çizdiği görülmüştür. Büyük Ödül seçimlerinde kıdemli mimarlara öncelik tanınışı, restorasyon kategorisi ile anma programının varlığı, korumacı bir çizgiye işaret etmektedir. Tezde ödüllü yapılar Progressive Architecture (PA) ödül programı ile karşılaştırmalı incelenmiştir. PA ödül programı, Amerika Birleşik Devletleri'nde 1954 yılından beri devam eden yerleşik bir program olarak hem ?yansıtıcı? hem de ?sınır zorlayıcı? mimarlık pratiğini öne çıkaran bir pozisyona sahiptir. UMSÖ programında, yapı ve proje dalında ise, ?sınır zorlayıcı? bir mimarlık ortaya koyma iddiası yerine ?yansıtıcı? bir pozisyona sahip olduğu görülmüştür. Programın jüri raporlarına bakılarak modernist kriterler ile güncel uluslararası ortamla paralellik içinde olduğu görülmüştür. Son yıllarda uluslararası gündemde stil egemen bir üretim yerine kavramsal üretimler ve sürdürülebilirlik temaları öne çıkmaya başlamıştır. UMSÖ programının katılımlarına bakıldığında, bu yöndeki paralelliklerin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The establishment of the National Architecture Exhibition and Awards (NAEA) program in 1987, by Chamber of Architects, coincides with the period of dissolving modernist paradigm and rising pluralist influences in Turkey. The program, as a critical medium, is expected to reflect ?national? architectural practice and contribute in the ?contemporary? architectural practice in Turkey. In order to evaluate the consistencies with these objectives, firstly the program identity and then the participations are analyzed. On the other hand, regarding the searches for ?innovativeness? and ?contemporaneity,? parallelism with the international architectural agenda and concerns for geographic differences are analyzed through the awarded projects and the jury reports. In the analysis about the position of the program as well as its indications about Turkish architectural practice, the following results are obtained: Program can be defined as having an insulated and closed character with regard to its structure. Considering the participations, it is seen that it does not reflect the heterogeneous character of its geographical scope and has an elitist profile in awards distribution. Priority given to senior architects in Grand Prizes, the weight of the restoration category and the newly established commemoration program itself point out to a conservative stance. In the thesis, the awarded submissions are analyzed comparatively with Progressive Architecture (PA) Awards program. It is an established program in United States, which perpetuate since 1954 and it is claimed to have both ?reflective? and ?limit-pushing? positions in the architectural platform. In NAEA program, instead of the claims for giving precedence to ?limit-pushing? attempts, a ?reflective? position has been maintained. In the jury reports, the ?modernist? award criteria can be defined as parallel with the agenda of international platform. In recent years, in international platform, instead of domination by styles, conceptual productions and sustainable themes gain prominence. Thus, regarding the submissions of NAEA, these parallelisms have been diminished.