Investigation of rotor wake interactions in helicopters using 3D unsteady free vortex wake methodology
Üç boyutlu zamana bağlı serbest iz bölgesi modellemesi ile rotor aerodinamik etkileşmlerinin incelenmesi
- Tez No: 255321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY SEZER UZOL, YRD. DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin kapsamı yeni geliştirilen aerodinamik analiz aracı AeroSIM+'ın kabiliyetlerini ortaya çıkarmak ve arka arkaya ileri uçuş yapan iki helikopterin rotor-rotor aerodinamik etkileşimlerini incelemektir. AeroSIM+ serbest iz bölgesi modellemesine dayanan, üç boyutlu, zamana bağlı panel metod potensiyel akış çözücüdür. Elde edilen sonuçlar askı durumundaki Caradonna-Tung rotorunun deneysel verileri ile doğrulanmıştır. AeroSIM+ ileri uçuş koşulu için geliştirilerek palaların rotor dinamiğine uygun şekilde hareketleri sağlanmıştır. Simulasyonlarda pala üzerindeki yüklerin girdap özü büyüklüğündeki değişikliklere duyarlı olduğu görülmüştür. Kanat-girdap etkileşim yerleri arkadaki rotorun lokasyonuna ve ileri uçuş hızına göre değişmektedir. Arkadaki rotorun performans karakteristiklerinin asimetrik akış bölgesindeki rotorların bağıl konumlarına göre değiştiği gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasının sonuçları, her rotor için hesaplanan kuvvet ve momentler ve bu yüklerin frekans karakteristikleri, helikopter dinamiği simülatörlerinde de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on developing and examining the capabilities of a new in-house aerodynamic analysis tool, AeroSIM+, and investigating rotor-rotor aerodynamic interactions for two helicopters, one behind the other in forward flight. AeroSIM+ is a 3-D unsteady vortex panel method potential flow solver based on a free vortex wake methodology. Validation of the results with the experimental data is performed using the Caradonna-Tung hovering rotor test case. AeroSIM+ code is improved for forward flight conditions so that, the blades are allowed to move according to the rotor dynamics. In the simulations, blade airload prediction is seen to be sensitive to changes in vortex core size. Blade Vortex Interaction (BVI) locations differ depending on the relative position of the rear rotor with respect to the front rotor as well as on the forward flight speed. It was observed that the performance characteristics of the rear rotor alter depending on the relative positions of the rotors within the asymmetric wake flow field. The results of this thesis study such as the computed forces and moments on each rotor and the frequency characteristics of these loads can be also used in helicopter dynamics simulators.