Parametric investigation of spray characteristics using interferometric particle imaging technique
Sprey karakteristiklerinin parçacık görüntülemeli girişim ölçüm yöntemi kullanılarak parametrik incelemesi
  1. Tez No: 255322
  2. Yazar: NURİ ERKİN ÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN, YRD. DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Spreyler kullanımdaki öncelikli amacın küçük sıvı parçacıklarının olabildiğince yüksek yüzey alanı/hacim oranına sahip olacak sekilde genis bir hacime dağıtılması söz konusu olduğunda etkili araçlardır. Sprey karakteristiklerinin belirlenmesi son yıllarda artan sayıda arastırmaya konu olmaktadır. Bu çalısmada ise bir yakıt enjektöründen püskürtülen spreyin akıs yapısı parametrik olarak incelenmistir. Deneysel olan bu çalısmada ölçüm aracı olarak parçacık görüntülemeli girisim-ölçer düzeneği kullanılmıstır. Bu yöntem spreyi olusturan ve ayırdedilebilen sıvı parçacıklarına güçlü ısık demetlerinin gönderilip, bu parçacıklardanyansıyan ve kırılan demetlerin olusturduğu girisim desenlerini kullanmaktadır. Mie saçılıma teorisi temel alınarak sprey parçacıklarının boyutları bu parçacıklardan saçılmıs ısık desenleriyle iliskendirilebilmektedir. Ayrıca kısa zaman aralıklarıyla alınmıs resim çiftleri bu parçacıkların hızlarının da belirlenmesini sağlamaktadır. Bu yolla sprey akıs yapısının göstergesi olarak parçacık boyut ve hız dağılımları, akısparametrelerinden sıvı yüzey gerilimi, viskozitesi, yoğunluğu ve enjeksiyon basınçlarından herbirinin değisimine karsılık elde edilmistir. Bunların haricinde, spreye göre farklı açısal ve eksenel yönlerde ölçümlergerçeklestirilerek sprey karakteristiklerinin uzaysal değisimi de incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Spray is an efficient tool in the usage whose primary objectives are to obtain droplets with increased liquid surface area and more dispersed liquid over a larger volume. The determination of spray characteristics has been a topic of extensive research recently. In the present investigation, the flow structure of a spray issuing from an oil burner nozzle was determined in a parametrical manner. The main tool in the experimental research is the Interferometric Particle Imaging (IPI) configuration. This method exploits theinterference between light reflected from and refracted through individual transparent spray droplets which are illuminated by a laser light sheet in a wide angle forward-scatter region. Based on a scattering theory, the droplet diameter of spray particles can be related to the light pattern scattered fromthat particle. In addition, using double-framed images also enables the calculation of velocities associated with these particles. In this way, as a representation of spray structure, the droplet size and velocity distributions were obtained prior to a change in the primary parameters of liquid flow e.g. surface tension, viscosity, density and the injection pressure. The evolution of spray characteristics in space were also examined by conducting measurements in different radial and axial locations relative to spray centerline.