The effect of sun spaces on temperature patterns within buildings: Two case studies on the METU campus
Binaların içindekı sıcaklık değişimlerinde güneş mekanlarının etkısı: ODTÜ kampusunda iki çalışma binası
- Tez No: 255327
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFİA TAHİRA ELİAS ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kampüsü içerisinde yer alan iki ofis binası, MATPUM Binası ve Güneş Binası'na ait güneş mekanlarındaki enerji verimliliğini etkileyen aktif ve pasif parametreleri ve bahsedilen bu binalardaki sıcaklık değişimlerinde güneş mekanlarının etkisini incelemektir. Her iki bina da aynı yöne (güney) doğru konumlanmışlardır. Fakat güneş mekanlarının konumları ve tipleri birbirinden farklıdır. MATPUM Binası'na ait güneş mekanı, güneye bakan camlı cephesi olan atriyum tiptir. Öte yandan, Güneş Binası'na ait güneş mekanı, güneye bakan cepheleri ve çatısı camlı olan kapalı kış bahçesidir.Seçilen çalışma binaları içinde güneş mekanlarının sıcaklık değişimleri üzerindeki etkisi, Mayıs'tan Ağustos'a, Ekim'de ve Kasım'da belirli günlerde, bu binaların değişik yerlerinden iç mekana ait sıcaklık ve nem verileri ve dış mekana ait sıcaklık ve nem verileri toplayarak belirlenmiştir. Bu verileri toplamak için veri toplayıcılar kullanılmıştır. Toplanan verilerle binalar için ve ayrıca değişik aylar için karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak, camlı çatı yerine camlı cepheye sahip olan atriyumlarla karşılaştırıldığında, kış bahçelerinde iç mekanda sıcaklık artışına sebep olan ısı artışı daha fazla elde edilmektedir. Bu durum iki binaya ait sıcaklık verilerinin karşılaştırılması için kullanılan değişkenler analizi metodu yardımıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the passive and active parameters affecting energy efficiency of two office buildings with sun spaces, namely the MATPUM Building and the Solar Building on the Middle East Technical University (METU) Campus, Ankara and the effect of sun spaces on temperature patterns within mentioned buildings. Both buildings were oriented in the same direction, namely south. However, the location and the type of the sunspaces differed from each other. The sun space in the MATPUM Building is an atrium which has southerly glazed façade. On the other hand, the sun space in the Solar Building is an enclosed conservatory which has southerly glazed façades and roof.The effect of sun spaces on temperature patterns within case study buildings was determined by collecting internal temperature and humidity data from different locations within the buildings and external temperature and humidity data on certain days of the week from May to August and October and November. Data loggers were used to collect these data. The collected data was then compared for the two buildings and also for the different months. In conclusion, more heat gain resulting in temperature increase inside the buildings was obtained in conservatories when compared to the atria which have glazed façade instead of glazed roof. This was also proved by the analysis of variance method which was used for the comparison of temperature data of two buildings.