Development of compact terahertz time-domain terahertz spectrometer using electro-optic detection method
Elekro-optik belirleme yöntemi ile kompakt atılımlı terahertz spektrometre geliştirilmesi
- Tez No: 255346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı Ti:Safir lazerle sürülmüş kompakt atılımlı terahertz spektrometre geliştirmesidir. Terahertz ışınları fotoiletken anten metoduyla üretilip elektro-optik belirleme yöntemiyle algılanmıştır. Bu tezde birçok terahertz üretme ve algılama yöntemleri, kompakt atılımlı terahertz spektometresinin çalışma prensipleri ve uygulamaları tartışılmıştır. Esas olarak kompakt atılımlı terahertz spektometresinin çalışma prensiplerine ve belirlenen terahertz gücünün karakterizasyonuna odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to describe development of compact terahertz time-domain spectrometer driven by a mode-locked Ti:Sapphire laser. The terahertz radiation was generated by photoconductive antenna method and detected by electro-optic detection method. In this thesis, several terahertz generation and detection method, working principle of terahertz time-domain spectroscopy and its applications are discussed. We mainly focused on working principle of terahertz time-domain spectroscopy and characterization of detected terahertz power using electro-optic detection method.