Effects of pozzolan incorporation and curing conditions on strength and water resistance of natural gypsum pastes
Puzolan katılmasının ve kür koşullarının doğal alçı hamurlarının dayanımlarına ve suya dayanıklılığına etkileri
- Tez No: 255386
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN Y. ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Türkiye'de ve dünyanın birçok bölgesinde çok büyük miktarlarda doğal alçıtaşırezervi bulunmaktadır. Alçıtaşının 140 - 190 0C arasında pişirilmesiyle bumalzeme, içerdiği su moleküllerinin dörtte üçünü kaybederek normal alçı(hemihidrat) durumuna dönüşmektedir; 190 0C ve üstündeki sıcaklıklarda iseiçerdiği suyun tamamını kaybetmekte ve malzemenin bu hali susuz alçı(hidrate alçı) olarak adlandırılmaktadır.Alçı, su ile birleştirildiğinde, bağlayıcılık özelliği kazanarak kısa süredesertleşmektedir. O bakımdan, susuz alçı ve özellikle de doğal alçı yapıendüstrisinde çokça kullanılmaktadır. Öte yandan, alçılı ürünlerin suya karşıdayanıklı olmayışları ve düşük dayanımları, bu ürünlerin dış cephede dekullanımını sınırlamaktadır.Bu çalışmada, doğal alçıya puzolan katımının ve değişik kür rejimleriuygulanmasının bu ürünlerin suya dayanıklılıkları ve dayanımları üzerindekietkileri araştırılmıştır. 13 değişik tip karışımdan bin yüz yirmi iki adet 5-cm'likküpler hazırlanarak basınç dayanımı ve su emme deneyleri yapılmıştır. Ayrıca,X-Işını Difraktometre (XRD) analitik yöntemiyle, mikroyapıları araştırılmıştır.Deneyler sonucunda, puzolan içeren alçı karışımlarının suya dayanıklılık vedayanım özelliklerinde gelişme kaydedilmiştir. Yüksek sıcaklıkta küruygulaması bu gelişmeye ayrıca katkı sağlayan bir faktör olmuştur. Sonuçolarak, yukarıda bahsedilen tarzda hazırlanan ve kür edilen doğal alçıkarışımlarının dış cephelerde de kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are large reserves of gypsum rock (CaSO4·2H2O) in Turkey and invarious regions of the world. Heating gypsum rock to 140 - 190 0C causes it tolose three-fourths of its water molecules and turn into gypsum, called plaster ofParis; heat application over 190 0C results in loss of all the water molecules andthis form of the material is called gypsum anhydrite.When gypsum is mixed with water, it gains cementitious property and hardensin a short time. Therefore, natural gypsum anhydrite and especially plaster ofParis are widely used in the construction industry. On the other hand, its notbeing water resistant and having low strength restrict the use of gypsumproducts for outdoor applications.In this study, the effects of pozzolan incorporation to natural gypsum pastesand application of various curing regimes for improving their water resistanceand strength were investigated. Compressive strength and absorption tests onone thousand one hundred twenty two 5-cm cube specimens produced from13 different mixture types were conducted. Also the microstructures of theseproducts were investigated using the analytical technique X-Ray Diffraction.The test results showed that water resistance and strength properties ofpozzolan-incorporated gypsum products were improved. Curing of the productat elevated temperature regimes was an additional factor that contributed to thisimprovement. It was concluded that the natural gypsum mixtures prepared andcured at the above-mentioned conditions could also be used for outdoorapplications.