Performance budgeting system in Turkey: Problems and solution proposals
Türkiye'deki performans esaslı bütçeleme sistemi:Problemler ve çözüm önerileri
- Tez No: 255408
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇİLİNGİR, YRD. DOÇ. DR. BARIŞ SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması tüm ülkeler için olduğu gibi Türkiye için de büyük önem taşımaktadır. Bu amaca hizmet etmek üzere, Türkiye'de kamu mali yönetimi reformu yapılmış ve performans esaslı bütçeleme sistemi uygulanmaya başlamıştır.Performans esaslı bütçeleme sisteminin doğru işleyebilmesi için sistemin iyi kurgulanmış olması, düzenlemelerin yeterli nitelikte hazırlanmış olması ve uygulayıcılara gerekli bilginin, yönlendirmenin ve desteğin sağlanması gerekmektedir.Bu çalışmada, Türkiye'deki performans esaslı bütçeleme sisteminin işleyişi, genel bütçeli kamu kurumları perspektifinden incelenmiş ve sistemdeki problemler tespit edilmiştir. Kamu kurumlarının görüş, deneyim ve önerileri anket ve görüşme vasıtasıyla edinilmiş ve analiz edilmiştir. İlave olarak, düzenleyici yasal dokümanlar ve performans esaslı bütçeleme kapsamında hazırlanan kurum raporları incelenmiştir.Daha doğru tasarlanmış ve uygulayıcılar tarafından iyi benimsenmiş bir sistem oluşturulmasını ve uygulamanın daha kolay ve pürüzsüz olmasını ve daha kaliteli sonuçlar alınmasını sağlamak amacıyla, belirlenen problemlerin giderilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.Performans programlarının güncellenmesi aşamasında kullanılmak üzere; bütçe kısıtları altında, hedeflenen performanstan sapmaları enazlamak amacıyla, analitik ağ süreci ve stratejik kaynak dağılımı model önerisi sunulmuştur. Önerilen model Hazine Müsteşarlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective and efficient use of public resources has a vital importance for Turkey, as for all countries. To serve this purpose, public financial management was reformed and performance budgeting system was begun to be implemented in Turkey.In order performance budgeting system to be properly put into practice, the system should have been well designed, regulations should have been adequately prepared and necessary information, guidance and support should be provided to the implementers.In this study, the implementation of performance budgeting system in Turkey was investigated from the perspective of public administrations under general budget and problems in the system were identified. Comments, experiences and suggestions of administrations were obtained via questionnaires and interviews, and analyzed. Additionally, regulatory legal documents and reports of administrations prepared within the performance budgeting concept were also investigated.In order to provide constitution of a more properly designed system and more easy and smooth implementation, to obtain a well adopted system by the implementers and to get results of better quality, proposals were put forward corresponding to the identified problems.Integrated analytic network process with a strategic resource allocation model proposal is presented to be used in update of performance programs in the aim of minimizing the deviations from targeted performance within budget constraints. The proposed model is implemented for the Strategy Development Unit of the Undersecretariat of Treasury.