Structural design and evaluation of an adaptive camber wing
Uyarlanabılır kambura sahip bır kanadın yapısal tasarımı ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 255409
  2. Yazar: EVREN SAKARYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜÇLÜ SEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, uçaklarda kullanılan flap ve kanatçık gibi menteşeli kontrol yüzeylerine alternatif olabilecek kambur değiştirme konsepti sunulmaktadır. Yapısal özellikler statik doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizler ile MSC Nastran kullanılarak aracılığıyla çözümlenmiştir. Aerodinamik özelliklerin tanımlanabilmesi için, 2-Boyutlu hesaplamalı akışkanlar mekaniği çözümleri ANSYS Fluent kullanılarak yapılmıştır. Kambur değiştirme konsepti, menteşesiz kontrol yüzeyini oluşturmak için kullanılmış ve uyarlanabilir kambura sahip kanada uygulanmıştır. Menteşesiz kontrol yüzeyleri ve uyarlanabilir kambura sahip kanat üretilmiş ve üretim safhasında gerçekleşen değişikler sonlu elemanlar modellerine aktarılmıştır. Kanat için statik ve dinamik sonlu eleman analizleri yapılmış ve deneysel dinamik analizler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a camber morphing concept as an alternative to existing plain flap or aileron type hinged control surfaces used in wings. Structural aspects of the concept are investigated with static nonlinear finite element analyses by using MSC Nastran. In order to assess the aerodynamic characteristics; CFD based 2D solutions are obtained using ANSYS Fluent. The camber morphing concept is applied to the full scale hingeless control surface and implemented in the adaptive camber wing. Hingeless control surfaces and adaptive camber wing are manufactured and changes made in manufacture stages are incorporated into finite element models. Finite element analyses of the wing are conducted with static and dynamic loading and comparison with experimental dynamic analyses are performed.