Analysis of a two-echelon multi-item inventory system with postponement
Ertelemeli çok-ürünlü iki-katmanlı envanter sistemi
- Tez No: 255410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEF MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Artan ürün çeşitliliği ve global rekabet, tedarik zincirinde yer alan şirketleri yeni stratejiler benimsemeleri yönünde zorlamaktadır. Ürün erteleme, dinamik ve global tedarik zincirlerinin düşük maliyetle ve çevik bir şekilde idare etmeyi ön görmektedir. Ürün ertelemede süreçler piyasadan gerçek bilgi gelene kadar ertelenir, bu da ürün çeşitliliğindeki karmaşıklık ve belirsizlikle mücadele etmeyi kolaylaştırır. Bir ana depo ve rassal talep gören N tane perakendeciyi birleştiren iki-katmanlı bir tedarik zinciri, ıraksak bir envanter sistemi olarak tasarlanmıştır. Tüm katmanlarda, periyodik gözden geçirmeli, maksimum envanter seviyeli strateji benimsenir. Çalışmanın özgün tarafı, beş değişik sistem tasarımı üzerinden ürün ertelemesinin birkaç çeşidi (form erteleme ve aktarma) farklı işletme koşullarında değerlendirilir. Aynı zamanda ürün ertelemenin tedarik zinciri yapısındaki önemi ve farklı sektör uygulamalarına katkıları tartışılır. Sistemlerin performansını maliyet, ürün çevrim zamanları ve aktarma politikaları yönünden analiz edebilmek için benzetim tekniği kullanılır. Yapılan çalışma, sistemlerin ve sektör beklentilerinin ürün ertelemede hangi faktörler dahilinde etkin olduğunu göstermesi bakımından özgündür. Çalışmada ürün erteleme, iki-katmanlı tedarik zinciri yapısında farklı deneysel koşullarda, ürün çeşitliliği, talep değişkenliği ve gözden geçirme süreleri açısından etkili bir strateji olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increased product proliferation and global competition are forcing companies within the supply chain to adopt new strategies. Postponement is an effective strategy that allows companies to be agile and cost effective in dealing with the dynamics of global supply chains. Postponement centres around delaying activities in the supply chain until real information about the market is available, which reduces the complexity and uncertainty of dealing with a proliferation of products. A two-echelon divergent supply chain entailing a central production facility and N retailers facing stochastic demand is studied within the inventory-distribution system. A periodic review order-up-to strategy is incorporated at all echelons. Unique to the study, five different systems are created and the effectiveness of several postponement strategies (form and transshipment) under various operational settings are compared. The importance of postponement under an integrated supply chain context and its contribution to various sector implementations are also discussed. Simulation is used to analyze the performance of the systems especially with respect to cost, order lead time and the effectiveness of transshipment policies. The study is unique in determining factors that favour one system implementation over another and distinguishing sector requirements that support postponement. In the study, postponement is found to be an effective strategy in dealing with managing item variety, demand uncertainty and differences in review periods in the two echelon supply chain for different experimental settings.